úvod
homepage

Komentáře

článku: Pablo’s Tacos v Pelhřimově - pivovar, hospoda a Paul Holborn

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
1234
 Zobrazit komentáře: podle času

První várka?, (Petr Žalio, 31.07.2007 10:53) celé vlákno | reagovat
Honzo, popř. nevíte někdo, zda je již na čepu 1st várka Pale Ale a Portera? Už má net str., ale nedá se tam dovolat. Popř nemáte někdo jiné tel. číslo než je tam uvedené? Dík.
NAbidka, (honza, 19.07.2007 22:42) celé vlákno | reagovat
Pokud vim,tk jeste nevari. NAbidka tocenych piv bude belgicka podle toho, co si odtam privezli.
zas ti celnici, (pavel hrabina, 19.07.2007 18:28) celé vlákno | reagovat
Další z minipivovarů, kterým celníci zkomplikovali provoz. Todle je špatná zpráva, chystal jsem se v sobotu vyrazit. Nemá někdo přesnější info? Nemohli doposud vařit, nebo jen čepovat? Jaké pivo je nyní v nabídce? Nemohu se tam dovolat. Chocolate Cofee Porter mi už měsíc nedá spát.
Ha, důležitá zpráva!, (Weetek, 17.07.2007 17:23) celé vlákno | reagovat
Tak to se vyplatí do Pejřimova až někdy v srpnu, že? A já se tam chystal příští týden... No nic, zase už mají navařeno u Purkmistra. On se našinec nějako zabaví :-)
Pelhrimov jeste sve pivo nema, (honza, 17.07.2007 15:37) celé vlákno | reagovat
Minuly tyden jsem mluvil s Paulem Holbornem. To jeste cekali na povoleni celniku, takze pokud tento tyden varili, tak si jeste musime pockat...
Kdy se rozjede vlastní výroba?, (Jiři Jobánek, 17.07.2007 14:54) celé vlákno | reagovat
Nevíte někdo, jak to vypadá s vlastním pivem v Pablos Tacos?
Stránky nejsou aktualizované...
Má už to "své" navařené nebo ne? Rád bych tam vyrazil, ale také bych rád ozkoušel tamní produkty.
to JJ, (Míra Šmíra, 18.06.2007 15:06) celé vlákno | reagovat
Jak sem psal, lek jsem se jen trochu. To já raději potlačím tu trochu svého zděšení abych se já i ostatní něco navíc o pivech dozvěděl. Když bude PŽ psát jenom články, tak se toho dozvíme míň než i z jeho případných (diskutéra nešetřících) komentářů. Máte pravdu, svět je tvrdý (dle Radegastu i hořký, bohudík), nebudem se šetřit.
minipivovar v Pelhřimově, (Pavel, 18.06.2007 14:12) celé vlákno | reagovat
Zajeďte na Island, do vesničky Arskogsandur, mají tam vynikající světlé a polotmavé pivo Kaldi vařené eským sládme na zařízení od Paula Holborna !! Po tomto článku konečně vím co tím islansdký majitel myslel když říkal " pivovar jsem koupil v čechách , ale od Američana"
Zděšení Míry. Š., (Jiří Jobánek, 18.06.2007 13:39) celé vlákno | reagovat
Můj kamarád PŽ skutečně volí dosti konfrontační tón. Ale slíbil, že už se nenechá unést svým temperamentem a bude psát jen články:-)).
Jinak celkem často se podívám i na zahraniční pivní stránky a je zajímavé, že jsou tam daleko více zvyklí tvrdě kritizovat piva (př. RateBeer). Tady mám pocit, že čtenářům chutná naprosto všechno, mimo PU, Gambrinusu a Krušovic. Já mám asi jiné nároky a proto nebudu velebit to co mi nechutná. Mimochodem není to tak dávno, kdy mi kdosi napsal abych si dával pozor, když jsem vyjádřil názor o průměrné kvalitě piva Moritz, což mi připadá už skutečně směšné:-))
torchu zděšen, (Míra Šmíra, 15.06.2007 16:19) celé vlákno | reagovat
Jsem malinko zděšen. Sleduji tenhle web nepravidelně, ale čtyři, pět let už určitě. V poslední době tu stále častěji narážím na nepříjemný fenomén, který sem tu dříve nevídal. A to: poměrně agresivní reakce na svobodný názor někoho jiného, je to např. už skoro tradičně každý příspěvek přispěvatele PŽ (někdy příliš mentorský tón si omluvím vědomím toho, že nejsem brouk Pytlík a nevím všechno a nechám se tedy rád poučit). Již nedávno jsem se snažil v diskusi přispěvatele PŽ upozornit na jeho extrémistický až neslušný výpad na (všechny mínus tři) české sládky. V této diskusi mě nejprve nadzvedla diskutující Hanka (nakopat zapařené loajální a na tradici lpící zadky) a opět dorazila reakce PŽ. Kárá ale sám zaměňuje tradici produktu českého pivovaru za původ stylu piva, protože "historie sahá daleko dál". To ano, historie sahá, v tomto smyslu až k pivům starého Egypta. Nebo Mezopotámie? A s cenami opět úlet, točené za třicet korun? I ten Gamb, který se v těchto horkých dnech a tím zvýšené produkci nedá ani natočit, natož pít, stojí v hl.městě pod dvacet, a to je přece už nějaká "prémiová" značka!
To M. Hudak, (Petr Žalio, 15.06.2007 08:55) celé vlákno | reagovat
1/ Ano- Flekovská 13 je typ tmavý mnichovský ležák (dunkles münchener lager) i když se chuťově liší od skutečného mnichovského ležáku, který klade větší důraz na sladovost, v chuti není tak pražený a má menší tělnatost a sušší, chmelové doznívání.
2/ Ne - receptura není stará 500 let. Tento typ spodně kvašeného tmavého ležáku vznikl původně v Bavorsku v první polovině 19. století, kdy se tam poprvé začalo používat spodního kvašení. Odtud se dostal k nám. U nás se používalo do té doby jen kvašení svrchní. Takže jde spíše o to lidi nalákat:)
Pelhřimovský mini, (Roman Holoubek, 14.06.2007 16:04) celé vlákno | reagovat
Musím jen tiše závidět Pelhřimovským. Mají výborného Poutníka - Honza Šuráň jim dobře nastavil technologii (díky Honzo) a nyní ještě takovou lahůdku. Potkali jsme se tam s Petrem Váchou s jeho milou polovičkou.
Místo má atmosféru a Paul je pohodář. Už se těším i na jeho vlastní produkty.
To Martin Borský, (Roman Holoubek, 14.06.2007 15:56) celé vlákno | reagovat
Potvrzuji slova Martina Borského v jeho posledním příspěvku.
Doplním. Pil jsem "Čápovar" - Březnické pivo v letech 1987-1988 - skutečně to bylo nepitelné pivo ve všech svých podobách. V Rožmitále, kde jsem byl v tu dobu na vojně, jsme se po prvních setkáních začali tomuto pivu vyhýbat. Ještě, že tam tehdy také byl na čepu výborný Staráč a Gambáč, vč. Plzně. Jo to byly tenkrát časy... (jak se píše na jedné etiketě).
Pak jsem měl Březnické v dobách výzkumáku a to bylo o něčem jiném. Skvělé, včetně pšenice, Altu, ale pitelné byly i Radlery. A nyní - Herold nemá chybu a má velmi skvělá pivka. Tož tak.
fakticky dotaz (U Fleku), (M.Hudak, 14.06.2007 02:17) celé vlákno | reagovat
Zdravim,
ked sa tu spomina tmave pivo mnichovskeho typu, do akej kategorie spada tmave pivo U Fleku? A je pravdou, ze maju rovnaku recepturu uz cca 500 rokov...?
komentář II, (Martin Borský, 13.06.2007 21:59) celé vlákno | reagovat
Začíná to být trošku komické, jak si zde vyměňujem názory - ale od toho tenhle web asi taky trochu je...

Takže reaguji stylově: při pšeničném Heroldu!

Díky PŽ za informace o historii tmavého ležáku mnichovského typu v prvním bodě jeho posledního příspěvku do diskuze. Pro mě nic nového, ale mnoha dalším čitatelům to třeba příjde vhod k rozšíření obzorů. Dále vidím, že mě pan Žalio nepochopil, alespoň pokud se týká historie březnického tmavého ležáku. Ta se opravdu začala odvíjet v devadesátých letech minulého století. Původ tohoto stylu piva je věc druhá.
Ad druhý bod zmíněného příspěvku: jsem z Havlíčkova Brodu (vlastně docela kousek od Brna) a ceny ležáků z menších pivovarů se opravdu pohybují v obchodě okolo 10 Kč a v hospodě okolo 20 Kč. Rád Vás o tom přesvědčím i ve své Pivní Klenotnici - pivní speciálka v HB.

Na závěr ještě reakce na příspěvek pana Jobánka:
V Březnici se vaří jednak 13°tmavý ležák (mnichovského typu) a také 14° vámi zmiňovaný polotmavý Bohemian Granát Lager. Já měl na mysli ten prvně zmíněný, který březnické pivo celkem proslavil, získal nějaká ta ocenění a vaří se od první poloviny 90 let.
Poznámka o nepitelném Čapovaru se váže k fungování pivovaru v rámci Středočeských pivovarů v 80 letech. V této době pivovar používal etikety s čápem (protože na nepoužívaném pivovarském komíně se tito ptáci usídlili). Chuť tehdejšího březnického piva nemůžu posoudit - nepil jsem ho v té době. Jen si dovedu představit, jak neperspetkívní pivovar před zrušením asi mohl fungovat... Nicméně v době Výzkumného ústavu se v Březnici vařilo dobré pivo. Pověsti o čapovaru v 90 letech vznikly předpokládám na základě setrvačnosti myšlení místních pivařů.

Přeji vám dobré pivo a JJ sílu reagovat.
Poslední příspěvek, ztrácím sílu dále reagovat., (Jiří Jobánek, 13.06.2007 08:00) celé vlákno | reagovat
Já už ani nemám sílu dál reagovat:-))
tak jen HEROLD- Bohemian Granát Lager (14%EPM) se vaří od loňského léta. V době kdy byl pivovar v majetku "výzkumáku" měl dost mizernou pověst (Čápovar).
Jinak byl v našich končinách začátkem 90 let skutečně velmi progresivní (začal vařit pšeničné, spodně kvašené alt, tmavý ležák) tehdy mi velmi chutnaly.
Cena- nevím, zda by byla taková tragédie zaplatit za pivo v obchodě cenu do 20 Kč. V hospodě by pak stálo cca 30 Kč. Což už PU dávno stojí. Já bych to klidně obětoval a to skutečně nejsem žádný boháč. Stejně mám doma lahváče z Bavor tak by mi to bylo jedno. Jsem ochoten si za kvalitu připlatit ve všech případech, Ať již se jedná o víno, sýry, whisky atd.
TO PŽ, (Chody, 13.06.2007 07:32) celé vlákno | reagovat
To máte tedy v Brně opravdu vysoké ceny. U nás na Plzeňsku jsou ceny cca takové jako uvádí Martin Borský.
Pokud samozřejmě mluvíme o českém pivu (12% světlé), nemluvím o produktu PU, pak byste se z cenami přibližně trefil Vy!
To Martin Borský, (Petr Žalio, 12.06.2007 22:56) celé vlákno | reagovat
Jen na vysvětlenou:
1/ - tmavý Dunkles Lager (viz Herold Granát) je původně mnichovský tmavý styl ležáku, který jsme u nás převzali v 19 století z Bavorska. Tudíž nejde jak píšete - Vaše citace: "o udržení malého českého pivovaru se zachováním opravdu klasické technologie. Jen doplním, že skvělá chuť granátu se datuje ještě z dob, kdy pivovar vlastnil Výzkumný ústav podniku Pivovary a sladovny. Byl to český podnik, tuším" konec citace. Historie sahá daleko dál.
2/ Nevím odkud jste, ale u nás v Brně se cena lahvového piva v obchodě pohybuje cc 15,-kč a točeného cc 30,-kč
tudíž cenový rozdíl není poloviční jak vy říkáte, ale nepatrný.
3/ Většina pivovarů používá chmelový extrakt dovezený především z Číny, některé používají granule, a téměř žádný hlávkový chmel. Pokud ho přece jen použijí, nejedná se o Poloraný žatecký červeňák (typ Saaz), který se z 90% vyváží na zahraniční trhy, protože je to jedna z mála aromatických světových odrůd, ale o jiné, nově vyšlechtěné odrůdy (Premiant , Sládek, Bor , Agnus) a také zejména z jiných oblastí než je žatecko (Tršice)
komentář..., (Martin Borský, 12.06.2007 19:39) celé vlákno | reagovat
... k pár bodům z článku JJ Mini v Pelhřimově:

... "Argument typu, že u nás by to z ekonomických důvodů nešlo odmítám. Toto pivo stojí v hospodě 1,70 Euro a v obchodě cca 0,70 Euro."
Při kurzu 28 Kč / Euro mi vychází cena v hospodě 47,60 Kč a v obchodě 19,60 Kč. To je pořád téměř dvojnásobek běžných cen českých ležáků z malých pivovarů, takže ekonomické důvody celkem chápu. Pokud tyto pivovary extrakt používají, pak jen na první chmelení, kde je to nejmenší zlo (pokud vůbec nějaké). Na druhé a třetí chmelení často používají i hlávkový poloraný červeňák (Polička, ...).

..."Mimořádně příjemně překvapen jsem byl Heroldem Granát, skutečně povedený tmavý ležák, skvělých chuťových vlastností. Je v majetku Američanů, tuším."
Souhlasím! Březnická piva jsou opravdu lahůdka a černý speciál tuplovaně. Americkým vlastníkům patří velký dík za snahu o udržení malého českého pivovaru se zachováním opravdu klasické technologie! Jen doplním, že skvělá chuť granátu se datuje ještě z dob, kdy pivovar vlastnil Výzkumný ústav podniku Pivovary a sladovny. Byl to český podnik, tuším.

Na vysvětlenou (abych předešel nařčení z pivního omezeného nacionalismu): Vyhledávám piva z většiny českých menších průmyslových pivovarů a minipivovarů. Mezi velice oblíbené a obdivované patří také třeba Aecht Schlenkerla Rauchbier či všemožné alty. Povedený Ale je pro mě lahůdka. A co se Belgie týká, Trappistická piva, či osvěžující Faro Lambic od Lindemansů také vřele doporučím.
Přeju všem dobré pivo.
Mini v Pelhřimově, (Jiří Jobánek, 12.06.2007 14:21) celé vlákno | reagovat
Skutečně velmi radostná zpráva pro všechny pivaře. Už se nemohu dočkat!!!
Rád bych tady, ale znovu poukázal na to jaký důraz klade Paul Halborn na výběru kvalitních surovin!
JEŠTĚ K ČESKÉMU LEŽÁKU
Možná to od mě vyzní překvapivě, ale já se domnívám, že v našich končinách má ležák největší tradici a právě na jeho kvalitě by se mělo více zapracovat. Osobně se domnívám, že není třeba, aby se naši výrobci hned pouštěli do Barley Wine, Imperial Stout, Abby, atd.
Mě by stačil dobrý ležák nebo pilsener. U nás se však té druhé kategorie ani neužívá. Co ji zkusit zavést a mimo světlou 10, 11 a 12 začít vařit i dražší pilsener?
Když se dozvím, že jeden nejmenovaný pivovar chce vylepšit svůj nový speciál tím, že do něj nebude dávat extrakt, ale granule, tak co si mám o tom myslet? Jak toto obstojí ve srovnání se sládkem z Bavorska, který pro svůj pilsener užívá hned tři odrůdy hlávkového chmele? Hallertau a Žatec pro aroma, Tettnang pro hořkost.
Argument typu, že u nás by to z ekonomických důvodů nešlo odmítám. Toto pivo stojí v hospodě 1,70 Euro a v obchodě cca 0,70 Euro.
Možná stojí za to si ještě povšimnout, že právě lidé, kteří vařili pivo mimo ČR si na kvalitních surovinách zakládají (František Richter, p. Zeman Medlešice ad.).
Mimořádně příjemně překvapen jsem byl Heroldem Granát, skutečně povedený tmavý ležák, skvělých chuťových vlastností. Je v majetku Američanů, tuším.
Co se týče toho "minipivovarského boomu", tak bych jen chtěl upozornit, že je to celosvětový trend a ne výlučně záležitost ČR. Vždyť i každá skandinávská země má k 40 mikro a minipivovarů. Totéž můžete vidět na jihu Evropy.
A právě u minipivovarů bych očekával, že budou vařit zajímavé pivní styly a budou více progresivní a nápadití. Zatím pozoruji jen obligátní světlé a tmavé, sem tam ochucené nějakou ohavnou esencí. Od těch větších bych rád přijal dobré spodně kvašené pivo.
Přeji Paulu Hlbornovi a jeho, vpravdě bohulibému počínání, hodně úspěchu, už kvůli sobě:-)). Doufám, že vydrží.
PS: Upozorňuji, že na tomto poli však není první. Fantastická piva různých pivních stylů zde
začal vařit Honza Kočka a Honza Šuráň. Doufám, že to nevzdali:-))

1234
Vyhledávání