úvod
homepage

Komentáře

článku: Chimay - skutečný vrchol trapistického umění

 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

Pár drobných zkušeností z pivem Chimay, (Jiří Jobánek, 22.04.2004 08:30) celé vlákno | reagovat
Rád bych přidal několik svých zkušeností s pivem Chimay.
Osobně jsem mile překvapen, že existuje dovozce do naší tak konzervativní země a doufám, že toto skvělé pivo bude dostupné, alespoň v některých specializovaných obchodech.
Osobně jsem měl možnost ochutnat i archivní ročníky a mohu je jen doporučit. WS kamarádem jsme trošku experimentovali s archivací trapistických piv, ale člověk samozřejmě těžko vydrží 10 let! naštěstí existují i jené možnosti!
V Antverpách v pivnice Kulminator jsem ozkoušel 10 let staré Chimay Rod, po desti letech pivo ztrácí téměř veškerý kysličník, získává lehké tělo a nádherné oříškové aroma, jakoby po sherry amontilado. Optimální se mi však jeví cca po 5-ti letech. Chimay Blue jsme degustovali dokonce 15 let starý. byl to fantastický zážitek, pivo v sobě neslo doutníkové podtóny a skutečně nejvíce připomínalo portské.
Chimay Blond se dnes dokonce prodává i v sudové verzi.
Antverpskou pivnici Kulminator vřele doporučuji, najdete zde nepřeberné množství ročnikových piv, od lambiců až po trappist. Tak můžete ozkoušet i pivo Witkap Pater z r. 1980, kdy toto pivo vařili ještě trapističtí mniši v pivovaru Witkap v Brasschaatu /dnes se vaří v Slaghnuylder, Ninove/. Rovněž samotný klášter je na trapistické poměry poměrně otevřený. V nedaleké brasserie si pak můžete k chimayskému dát belgičany tolik milované slávky na Chimay blonde.
Rozhodně na základě vlastní zkušenosti doporučuji trapistická piva kupovat buď starší, nebo je nechat nějaký rok archivovat i když jako mladá jso rovněž geniální a mají samozřejmě také své kouzlo /podobně, jako mladé víno/.
PS: pro degustaci si však především opatřete originální sklenice.




Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Vyhledávání