úvod
homepage

Chmelařská ročenka slaví desetileté výročí vytisknout článek

Přidáno: 21. ledna 2009  •  Autor: Zdeněk Rosa
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 5099x

Chmelařská ročenka 2009 je jubilejním desátým vydáním v novodobé historii českých chmelařských ročenek.

Je nutné připomenout, že tuto novodobou etapu této výjimečné publikace odstartoval Prof. Ing. Václav Fric, DrSc. Dr.h.c., který stál za vznikem prvních tří ročníků, tedy 2000-2002. Profesor Fric i nadále velmi aktivně každý rok spolupracuje na přípravě historické části ročenky, zejména pak ve spolupráci s panem Nesvadbou, na zpracování životopisů českých chmelařských osobností.

„Chmelařská ročenka, která je nyní připravovaná Svazem pěstitelů chmele ČR se v těchto deseti letech stala již součástí oboru chmelařství a vyhledávanou publikací nejen chmelařů, ale i dalších, kteří se ať už z osobního nebo profesního hlediska zajímají o české chmelařství nebo pivovarství“ říká Zdeněk Rosa ze Svaz pěstitelů chmele ČR.

Chmelařská ročenka může pravidelně vznikat jednak díky vstřícnému postoji redakce časopisu Kvasný průmysl, ale především díky stálé přízni inzerentů mezi které tradičně patří Bohemia Hop, a.s., Chmelařství, družstvo Žatec, Emil Bureš Hopservis, s.r.o., Hopex Louny, s.r.o., Chmelařský institut, s.r.o., Joh.Barth&Sohn., Netafim Czech, s.r.o., Arix EU, Sumi Agro Czech, s.r.o, Zemědělská oblastní laboratoř Malý a spol. a odborný časopis Chmelařství.

Chmelařská ročenka 2009 přináší opět výběr ze statistik a z nejvýznamnějších událostí roku 2008, a také přehled vědeckých prací a projektů zaměřených na chmelařství, které byly zpracovány v uplynulém roce.

Úvodní část publikace je věnována činnosti organizací spojených s pěstováním chmele v ČR. V ročence najdete pravidelnou zprávu o činnosti Svazu pěstitelů chmele ČR, CHMELAŘSTVÍ, družstva Žatec a Unie obchodníků a zpracovatelů chmele ČR. V této ročence je také opět několik zajímavých příspěvků od pracovníků Chmelařského institutu, s.r.o. a zprávy z Ministerstva zemědělství ČR. V historické části zpracoval profesor Fric vedle osobností oboru také velmi pěkný přehled významných dat z historie chmelařství na území českých zemí až do současnosti. Připomenut je také význam certifikace chmele pro české chmelařství ve spojení se zákony, které tuto oblast upravovaly před osmdesáti lety. Přehledně zpracované statistiky českého chmelařství připravil opět Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a  nedílnou součástí ročenky je také zpráva o pivovarské hodnotě českých a moravských chmelů za rok 2008.

Chmelařská ročenka 09
Chmelařská ročenka 09

 

Mimo Chmelařské ročenky připravil Svaz ve spolupráci s Mze ČR také opět mezinárodní publikaci CZECH HOPS / ČESKÝ CHMEL 2008. Chmelařskou ročenku lze koupit v redakci časopisu Kvasný průmysl nebo v sídle Svazu pěstitelů chmele ČR v Žatci.

 

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 0 komentářů Komentovat
Vyhledávání