úvod
homepage

Komentáře

článku: Státní Pardál, nebo soukromý Gambrinus?

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

Komu vadí Pardál, anebo v čem se RH mýlí , (Zdeno, 20.07.2008 20:55) celé vlákno | reagovat
K tomu Pardálovi. Roman Holoubek by měl nejdříve poučit svého hospodského, aby mu Pardála netočil na jeden zátah, ale na třikrát a pivo mohlo „odvětrat“. Pak ho v krku nebude nic štípat ani řezat. To jsou totiž doprovodné jevy špatné práce hospodského. Nikoliv piva...
A ten upravený chmel z etikety je žatecká odrůda Agnus. Do Budvaru se vozí slisovaná v granulích. Kvůli nákladům na dopravu a skladování. Co je podstatné – nemění to její chmelový charakter. Jde tedy o upravený chmel. Není to žádný extrakt, o němž autor (buď z neznalosti nebo úmyslně) píše. Kdyby se do piva Pardál dával extrakt, jako do piv jiných pivovarů, bylo by to tam napsané, protože to zákon vyžaduje. Extrakce hlávkového chmele se děje pomocí CO2 nebo organických rozpouštědel a vody. A tuto radost Budějovický Budvar přenechává výrobcům „europiv“. Mezi ně, jak známo nepatří. Naštěstí.
A už úplně mimo mísu je otření se (byť údajné) o použití technologie HGB. Tahle technologie, připomínající naředění silného hovězího vývaru teplou vodou, se v Budvaru nepoužívá. Tedy ani při výrobě Pardála. Samozřejmě se ale stupňovitost na „desítku“ upravovat musí, k vůli spotřební dani. To si ale hlídá každý pivovar.
Tož tak.

Re: Komu vadí Pardál, anebo v čem se RH mýlí , (Roman Holoubek, 21.07.2008 08:47) celé vlákno | reagovat
Ad Zdeno:
Pardála jsem měl 2x v lahvové podobě (loni a letos). S hostinským to nemá nic společného. A netvrďte mi, že si neumím nalít pivo z láhve :-)

A nikdo mne nepřesvědčí (pozvete mne do pivovaru a ukážete mi výrobní proces? - pokud uvidím, že nemám pravdu, tak se veřejně omluvím), že Pardál není naředěné pivo - mimochodem - HGB je ve spoustě pivovarů právě kvůli jemné úpravě na danou stupňovitost a jen část z oněch pivovarů tuto technologii používá na silnější ředění a dosycení.

Chmelení: Agnus je vysokoobsažný chmel, není již jemně aromatický jako Červeňák a je u něj typické, že má velmi vysoký obsah hořkých kyselin. To a další u něj typický poměr látek (kohumulon, xanthohumol, ...) může mít za následek onu zvýšenou drsnou plochou hořkost, která je právě tolik typická pro chmelení axtraktem (vyráběným také jen z vysokoobsažných chmelů). V tom můžete mít pravdu.
Jen zde uvedu srovnání pro laiky. Rozdíl mezi Žateckým poloraným červeňákem a Agnusem (případně Sládkem) je jako mezi kávou Arabika a Robusta. Mohu dát malé množství Robusty do vody a pořád je to ona hořká nakyslá káva. Takže nic nemění ani fakt, že Pardál má 28 IBU, jsou piva s vyšším IBU a přesto jsou lahodnější a jemnější.

PS: a co se týče chuti, vzniku a důvodu existence tohoto piva - plně souhlasím s JR a dalšími a vyjadřuje to i titulek mého blogu.
Re: Re: Komu vadí Pardál, anebo v čem se RH mýlí , (J.K., 21.07.2008 19:54) celé vlákno | reagovat
Já bych budvarským věřil, že nepoužívají na Pardála nějaké brutální HGB. Měl jsem možnost ochutnat nefiltrovaného Pardála a chutnal lacině a řídce i v této podobě. Rozhodně žádná šestnáctka čekající na zdevítkování...
Re: Komu vadí Pardál, anebo v čem se RH mýlí , (Jiri.J, 21.07.2008 13:37) celé vlákno | reagovat
Obávám se, že pivu Pardál nepomůže sebelepší výčepní. Z povinosti jsem jej ozkusil jak lahový, tak sudový. Už to nikdy více neudělám.
Re: Re: Komu vadí Pardál, anebo v čem se RH mýlí , (Ludwig, 22.07.2008 21:40) celé vlákno | reagovat
Souhlasim zcela s Jirim J.
Pardal= odporna chemicka sracka, absolutni patok. Nechapu, ze ten komu to chutna se jeste nazyva "pivarem"
Vyhledávání