Komentáře
článku: Státní Pardál, nebo soukromý Gambrinus?
Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času
Re: Komu vadí Pardál, anebo v čem se RH mýlí ,
(Roman Holoubek, 21.07.2008 08:47)
celé vlákno | reagovat
Vyhledávání
Pardála jsem měl 2x v lahvové podobě (loni a letos). S hostinským to nemá nic společného. A netvrďte mi, že si neumím nalít pivo z láhve :-)
A nikdo mne nepřesvědčí (pozvete mne do pivovaru a ukážete mi výrobní proces? - pokud uvidím, že nemám pravdu, tak se veřejně omluvím), že Pardál není naředěné pivo - mimochodem - HGB je ve spoustě pivovarů právě kvůli jemné úpravě na danou stupňovitost a jen část z oněch pivovarů tuto technologii používá na silnější ředění a dosycení.
Chmelení: Agnus je vysokoobsažný chmel, není již jemně aromatický jako Červeňák a je u něj typické, že má velmi vysoký obsah hořkých kyselin. To a další u něj typický poměr látek (kohumulon, xanthohumol, ...) může mít za následek onu zvýšenou drsnou plochou hořkost, která je právě tolik typická pro chmelení axtraktem (vyráběným také jen z vysokoobsažných chmelů). V tom můžete mít pravdu.
Jen zde uvedu srovnání pro laiky. Rozdíl mezi Žateckým poloraným červeňákem a Agnusem (případně Sládkem) je jako mezi kávou Arabika a Robusta. Mohu dát malé množství Robusty do vody a pořád je to ona hořká nakyslá káva. Takže nic nemění ani fakt, že Pardál má 28 IBU, jsou piva s vyšším IBU a přesto jsou lahodnější a jemnější.
PS: a co se týče chuti, vzniku a důvodu existence tohoto piva - plně souhlasím s JR a dalšími a vyjadřuje to i titulek mého blogu.