úvod
homepage

Země temných stoutů vytisknout článek

Přidáno: 20. ledna 2003  •  Autor: Josef Albrecht
průměrné hodnocení Hodnocení: 2,04 hodnotících Hodnotících: 19 počet zobrazení Zobrazeno: 4529x

Když se řekne Irsko, každému milovníkovi piva se zřejmě vybaví Guinness. Tento temný a silný stout má dokonce na tradiční etiketě vyobrazenou harfu – jeden z irských národních symbolů.

Skutečnost, že pivovar Guinness se dostal mezi pivovarnickou elitu, měla několik příčin. Jednou z nich bylo i to, že v době první světové války platila ve Velké Británii energetická omezení, která se ale nedotýkala Irska. Pražení ječmene proto nepřipadalo v Anglii v úvahu a Irové toho dokázali patřičně využít. V té době byl Guinness největším producentem piva na světě, dnes se stále drží mezi pětadvacítkou nejsilnějších pivovarů. Irové vyvážejí velké množství piva do zahraničí, procentuální podíl exportu domácí produkce je dokonce nejvyšší na světě.

Vyhlášené hospody

V irských hospodách se podává Guinness nepasterizovaný a někteří znalci tvrdí, že právě to je důvod, proč na domácí půdě chutná výrazně lépe než kdekoli jinde na světě. Irské hospody jsou vyhlášené svou atmosférou. „Uprostřed mahagonem a mramorem vyložené dublinské hospody má pinta Guinnesse filozofickou hloubku, která usnadňuje moudrosti a vtipu, aby se lépe projevily. Ve venkovské hospodě tlumí stout zpěv. Štíhlá vychlazená pinta mezinárodního ležáku žádnou z těchto věcí nedokáže,“ napsal pivní encyklopedista Michael Jackson.

Guinness v lahvích je většinou pasterizovaný. Exportní druhy, které se dají koupit i v České republice, jsou většinou více chmelené a trochu silnější verze. Dlužno dodat, že v mnoha zemích jsou velmi populární. Zřejmě i proto, že Irové absolvovali několik emigračních vln a jejich potomci žijí roztroušeni po celém světě.

Hlavně stouty

V Irsku – zemi zaslíbené stoutům – jsou také velmi známá další piva tohoto druhu. Patří mezi ně především značky Murphy a Beamish. Některé zdroje uvádějí, že svrchně kvašený stout Beamish se těší velké popularitě i v žebříčcích mezi odborníky a sládky irských pivovarů. Výrobce, kterým je pivovar v rukou australské firmy Foster, si dal záležet i na balení. Plechovka je totiž opatřená speciálním zařízením, které zaručuje kvalitní a hustou pěnu. Jedná se o podobnou výčepní patronu, kterou znají čeští pivaři díky pivu Velvet z produkce skupiny Pražských pivovarů. Značka Murphy, kterou má pod kontrolou Heineken, je známá díky pivu Murphy's Irish Red. Také toto pivo v netypické lahvi, které pochází z města Cork, lze koupit i v některých českých obchodech. Kromě stoutů nabízí irský trh také tradiční piva blížící se klasické britské produkci – tedy značky v pivním stylu ale. Pro většinu milovníků piva však Irsko zřejmě zůstane zemí temného stoutu a především Guinnesse.

pivní styly v irsku

Stout

Velmi suché pivo se silnou praženou chutí. Většinou se jedná o svrchně kvašené pivo. Rozdíl mezi irským a anglickým stoutem spočívá především v tom, že anglické pivo je sladší. Irské černé pivo je naopak velmi hutné a výrazné a znalci tvrdí, že se hodí ke společenskému pití.

Ale

Druh, který patří především k anglické tradici. Jedná se o relativně rychle vykvašené pivo, které je mnohdy opravdovým originálem. Je výjimečné především tím, že opravdové Ale nechutná nikdy stejně. Každá várka ze stejného pivovaru může mít velmi odlišné vlastnosti. V Irsku zůstává ve stínu stoutů. „Především mladí Irové nedokáží tento styl ocenit“, tvrdí pivní encyklopedista Michael Jackson. Styl reprezentují především pivovary Smithwick a Phoenix.

Bearley Wine

Doslova ječné víno. Jedná se o velmi neobvyklý pivní styl, který reprezentuje mimořádně silné nápoje. Vyrábí se mícháním piva v různých fázích kvašení. Jednou ze základních složek je dokonce záměrně zkyslé pivo.
vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 0 komentářů Komentovat
Vyhledávání