úvod
homepage

Komentáře

článku: Trochu vzpomínek na degustace v Českém pivním údolí

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

A co to zkusit ještě jinak?, (Aleš Dočkal, 24.09.2010 21:45) celé vlákno | reagovat
Nejsem marketingový odborník, abych dokázal kvalifikovaně zhodnotit, jaký ekonomický dopad má umístění v té které soutěži na ten který pivovar. Domnívám se však, že zvláště u restauračních minipivovarů je tento dopad navýsost morální a zvláště s odstupem času končí někde u toho zmíněného diplomu na zdi, na kterém s oprávněným potěšením spočine oko odměněného sládka. Klíč k úspěchu restauračního minipivovaru totiž není ani na varně či spilce, ale v hospodě, kde se to pivo podává (o tom teda trošku něco vím). Nejsem ani sládek, ale jen hospodský, navíc nenadaný příliš velkou soutěživostí, proto mi někdy ty diskuse kolem soutěží připadají trochu zbytečné. Souhlasím ale s panem Krýslem, že sládci dychtí po zhodnocení svého díla, především pak těmi, kteří tomu doopravdy rozumějí. A tak mi odpusťte jeden (asi přiblblý) nápad. Co kdyby se nekonala soutěž, ale - dejme tomu - hodnotitelská přehlídka. Porota složená ze sládků, řádných degustátorů a dalších odborníků by tak jako jindy provedla anonymní degustaci vzorků. Na degustační lístek by pouze slovně (nikoli numerickou bodovou hodnotou) zhodnotili a okomentovali to, co se zpravidla hodnotí. Kategorie by mohly odpadnout. Bude-li tam jediné nakuřované pivo, prosím, zhodnoťme je a nečekejme až jich bude pět nebo šest. I na jednom jediném unikátním vzorku přeci lze zhodnotit barva, vůně, chuť, atd, nebo ne? Tato zhodnocení by potom dostali do ruky příslušní "autoři" daného piva. Bez prvku soutěživosti lze očekávat tu nejvyšší míru objektivnosti od všech zúčastněných. A jestli podobná událost opravdu nutně potřebuje nějaké žebříčky a výstupy na bednu, svěřil bych to těm, kteří to pivo budou konzumovat, tedy laické veřejnosti. Tam by naopak stačilo, aby každý návštěvník dostal do ruky seznam vystavovaných piv a ať si je srovná podle toho, jak mu co chutná. Takový seznam by mohl být vlastně přímo vstupenkou na akci, ať již placenou či neplacenou.
Blbý, co?
Re: A co to zkusit ještě jinak?, (Roman Holoubek, 26.09.2010 10:50) celé vlákno | reagovat
Souhlasím s panem Dočkalem. Zdá se mi to jako dobrý nápad. A právě takto lze dodat na přehlídku i ojedinělou kategorii piva. Zpětná vazba (anonymní - pro vyšší objektivitu) je dle mne pro sládka cennější pro jeho další vývoj, než diplom.

Co se týče diplomů pro restaurační pivovary, tak také si myslím, že jejich význam někteří sládkové přeceňují (to píši jako marketér a obchodník). Úspěch restauračního pivovaru je skutečně závislý především na restauraci.

Koneckonců i ocenění ze soutěží pro průmyslové pivovary nejsou tím nejdůležitějším pro jejich úspěšnost.

O tom i o minipivovarnictví také něco málo vím. :-)
Re: A co to zkusit ještě jinak?, (Honza Kočka, 26.09.2010 11:48) celé vlákno | reagovat
Jak sam vite, degustacni soutez v USA, kuprikladu predminuly tyden skonceny GABF v Denveru hodnoti piva slovne. Po te co si degustatori napisou sva hodnoceni, diskutuji o tom, ktere vzorky poslou dal a ktere na to nemaji narok...take jedna moznost.

Jinak si myslim, ze degustacni soutez ma sve opodstatneni. Krom jineho se sejdou sladci, degustatori, laicka verejnost, ktetou to zajima.

Nejlepsi by podle me ale bylo, kdyby se zavedl degustacni pohar, celorocni soutez, kde by piva/pivovary ziskavaly body do dlohodobe tabulky. Neco na zpusob zebricku tenistu.

Kdysi to navhrl Franta Frantik, sefredaktor Kvasneho prumyslu, bohuzel se to neuchytilo. A to pritom zohlednoval pocet vzorku v dane degustacni soutezi, pocet degustatoru, kolik soutezi rocne pivovar obesle atd... Snad nedky v budoucnu se to poradi prosadit:)
Vyhledávání