Komentáře
článku: První pivní pohroma – bezlepkové pivo?
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času
Nemůžu posoudit, nikdy jsem ho nepil. Ale na internetu se dají najít recepty na domácí bezlepková piva, která prý jsou chuťově jako piva klasická. Jsou to ale články z USA, Austrálie nebo Británie. Nejsem žádný znalec piva, takže nemůžu nic říct ani k zahraničním pivům. Ale věřím v to, že to bude dobrý. Máme šanci si s tím vyhrát, co je v lahvi už nijak neovlivníme.
Ještě můžu dodat, že mám informaci z první ruky, že Výzkumný ústav pivovarský a sladařský v Praze získal grant na průzkum technologie vaření bezlepkového piva. Naznačeno bylo, že snad i z ječmene. Někdy v tuto dobu výzkum začíná, první výsledky očekávají za rok, ale výsledek a uvedení do praxe prý závisí na partnerech. My ale čekat nechceme.
Pivo Quinoa beer uvařili vloni v Pivovarském domě coby 13° - vypil jsem třetinku a hodnotím jako zajímavé (= nikdy více)
No, rad bych vedel, jestli tohle pivo bylo OPRAVDU 100% BEZLEPKOVE, to znamena ze 100% quinoga sladu, a nebo jestli tenhle exoticky slad tam tvoril jen nejakou cast, a prevazna vetsina byla jecmen.
Domnivam se ze nejakych 10-20% neobvykleho sladu by mohl byt chutove zajimava obmena, testoval jsem piva s zitem, ovsem, pohankou, ryzi atd, byly opravdu zajimava, a pomerne SOLIDNI, ale vzdy tam byl jecmenny slad.
Ja si myslim, ze bez jecmene se dobry, to znamena P I T E L N Y pivo uvarit neda..
Domnivam se ze nejakych 10-20% neobvykleho sladu by mohl byt chutove zajimava obmena, testoval jsem piva s zitem, ovsem, pohankou, ryzi atd, byly opravdu zajimava, a pomerne SOLIDNI, ale vzdy tam byl jecmenny slad.
Ja si myslim, ze bez jecmene se dobry, to znamena P I T E L N Y pivo uvarit neda..
Díky za podporu, pesimisti! :-) Pokud vím, tak pivo se dá uvařit 100% ze pšenice. Nejsem žádnej znalec, ale na tohle bych si vsadil. Rozdíl mezi pivem z ječmene a ze pšenice asi bude zcela zřejmý, ale obě piva můžou být hnusná i výtečná. Já mám weizenbeery velice rád. Pohanka není obilnina, ale proso přece ano, pokud se nepletu, nikde jsem si to nezjišťoval. Takže věřím, že se dá uvařit pivo z prosa s nějakou příměsí třeba medu nebo pohanky, které bude chutné. Nebo to tedy nebudeme nazívat pivem, ale bude to velmi dobrý nápoj. Věřím tomu a budu to zkoušet. Jen toho času moc není.
Z prosa jsem pivo vařil (38 % nesladovaného prosa, zbytek ječný slad) a bylo vcelku pitelné. V africe se vařilo "pivo" pouze z prosa. Uvařit pivo pouze z pšeničného sladu teoreticky jde, ale scezovat bych to nechtěl. U weizenbierů pivovary používají 50-70 % pšeničného sladu. Belgické witbiery okolo 50 % nesladované pšenice.
Znamená, že bylo horší a nemyslíte, že by se dalo vylepšit? Pokud by bylo proso sladované, něco medu k tomu... Recepty na bezlepková piva většinou obsahují kukuřičný nebo rýžový slad, ale to je asi jako s tím medem, rýže ani kukuřice se, pokud vím, neklíčí atd. Dají se nějak odhadnout problémy se scezováním u sladovaného prosa?
vim že bezlepkové pivo se dá sehnat v 0,33l skle i u nás (sám ho kupuju přítelkyni). fakt chutný, jako ležák, a dokonce v bio kvalitě z klasického ječného sladu (při výrobě je odstraněn lepek). dá se sehnat za 35Kč na e-shopu www.biorganic.cz
No jo ale ta cena... :-( Navíc soudíme, že kvasničák je prostě kvasničák.
Vyhledávání
Ja jsem pil zatim jen 3 bezlepkova piva,
Leibhards Residenz Bio Reis Gold, Glutaner a Mongozo Quinoga.. a musim UPRIMNE rict, ze vsechny tyto "piva" byly na pobliti. To prvni je z ryze, to druhe z prosa a to treti z quinogy, to je nejaky zrni z And. Vsechno jiste dobre a zdrave obiloviny, ale k vareni piva je proste zapotrebi jecmen popr. psenice. Bezlepkove pivo se proste pit neda.. sorry. To uz radsi obycejnou vodu.