úvod
homepage

Komentáře

článku: Suroviny – věčný to problém

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

Ležení v KEG, (Jamie, 12.08.2008 07:13) celé vlákno | reagovat
Ahojte, podělte se, prosím, o zkušenosti se zráním v KEG. Rád bych přešel z ležení v Bernardových patentových lahvích na 30l KEG. Může být po dozrání soudek naražený a konzumovaný cca měsíc (po celou dobu v lednici, výtoč cca 2piva/den)? Jak často je třeba proplachovat výčepní zařízení? Co použít - CO2 nebo Biogon? O kolik se přibližně zvýší cena piva (myšleno plyn, ne zálohy)? Lze natočit pivo do láhve (např. pro převoz) s dostatečným obsahem CO2?
Mnohoceré díky
Re: Ležení v KEG, (hroch, 12.08.2008 12:39) celé vlákno | reagovat
Já vařím várku 50litrů a vždy 30l do kegu a zbytek do lahví. Stáčím dvanáctku při 4% zbytkové cukernatosti měřeno vinařským moštoměrem. Podle toho jak se situace vyvíjí v lahvích můžu buď tlak ze sudu pomocí uvolněného ventilu na narážeči odpustit, nebo naopak přidat z bomby (max 0,4bar). Ležím při 2stC. Když narazím, mám sud v lednici s vyvedeným kohoutem a tlačím CO2 s minimálním tlakem (skoro se nehne tlakoměr). Když jsem dříve i filtrovaný pivo držel na tlaku 1,8baru jako v hospodě tak se druhý den začlo sytit kysličníkem až z kohoutu tekla jenom pěna. Nikdy jsem neměl naraženo domácí pivo déle jak čtyři dny, a to stačilo po delší době vždy odpustit jen pivo z vedení cca 1,5dl. Jinak po těch třech dnech bych doporučil odrazit a pípu propláchnout a narážecí fitink otřít. Těsnění se mačká a zalepuje. Když trochu odtočíš tak můžeš celkem dobře nastavit kohout tak aby moc pivo nepěnilo a dovychlazené lahve jde natočit. Nejčastěji používám 2l džbánky s patentním uzávěrem nebo PET. Když tlak držíš na minimu tak ti 6kg bomba za 160Kč naplnění dojde jenom když ti někde uteče. Při tlakování na 2,5baru vydrží 6kg CO2 cca 15 50l sudů.
Re: Re: Ležení v KEG, (Jamie, 27.08.2008 16:09) celé vlákno | reagovat
Vyčerpávající info. Díky. Dnes stočím poslední várku - pšeničného - do KEGu. Výčepní propriety už by měly čekat na poště a plyn bych měl mít k dispozici zítra. Jen bych se ještě zeptal na druh plynu. Mně nabízí (MESSER TECHNOGAS s.r.o.) 6kg potravinářského CO2 za cca 500Kč. Technický se pohybuje (u jiných dodavatelů, zjištěno na netu) do 200Kč. Ty nejspíš píšeš o technickém, jaký je v tom rozdíl? Nemůže to být zdravotně nebo jinak závadné?
Díík
Re: Re: Re: Ležení v KEG, (hroch, 27.08.2008 20:31) celé vlákno | reagovat
Já plním lahve u f. Albeco 6kg za 160Kč, kromě plnění lahví na CO2 servisují i hasicí přístroje. Nikdy jsem nebyl upozorněn, že se nejedná o potravinářský plyn. Myslím, že plyn bude shodný, jen ho třeba dají do spešl lahve se spešl závitem aby si od nich člověk zapůjčil, nebo koupil i hodiny. Jinak hodiny v bazaru okolo 600-1000Kč, případná výměna membrány a přetěsnění hodin cca 600Kč. Tento plyn používáme v hospodě pro piva naražená delší dobu (hlavní sortiment je kompresorem)již osm let bez problému, tlakové lahve repasované hasicí přístroje provádělo se cca do roku 1998 (vypískování vnitřku, přetěsnění, tlaková zkouška, přebarvení lahve) lahve mají životnost čtyřicet let od výroby, nyní je nutná změna barvy na šedou s označením N -neutrální plyn.
Vyhledávání