Komentáře
článku: Pivní normálnost se vrací do Česka
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času
Stejně tak jako černobílá fotka není automaticky uměním, ani pivo z minipivovarů nemusí být dobré.
V 80.letech bylo v ČSSR určité množství pivovarů, které vařily mok různé kvality. Vedle standardních piv (PU, Gambrinus, Staropramen, Budvar) byla vyráběna i piva o pochybné chuti či jakosti (Kolín, Hradec, většina slovenských značek), na druhé straně na spoustě regionálních výrobků si bylo možno pochutnat (Regent, Platan, Chebské Hradní, Lučan, Svijany atd.). Dnes se rovněž piva dělí na strašná (...), příšerná(...), neutrální a vynikající. Ne každé pivo z minipivovaru je nejlepší, ale alespoň bývá osobité a tak si važme široké nabídky na našem pivním trhu a věřme, že se hnusná ponurost globalizace vyčasí aspoň na pivní polojasno s 10 - 33 stupni a rosným bodem 7 - 10 °C.
Nevím proč jste uvedl i pivovar Hradec Králové. Světlá dvanáctka Hradečan se pravda moc nepovedla, ale nevařila se zase tak dlouho. Pracoval jsem v těch letech v n.p. Východočeské pivovary (později s.p. a k.p.) a například velikonoční nebo vánoční Kalich 14 přímo z tanku byla vynikající, ale i standardní tanková 12 byla velmi dobrá. Hradec si zkazil jméno na zač. 90. let a potom už mu hradečáci nevěřili i když to pivo bylo velmi dobře pitelné.Já sám jsem ho pil až do zavření pivovaru.
HK jsem jmenoval jen namátkou, zřejmě jsem měl při svých několika degustacích oné značky smůlu. Kolín však měl obecně špatnou pověst a údajně byl zejména z důvodů konstantní nízké kvality výrobků (Furiant, Perla) kolem roku 1987 uzavřen. Stejně tak mne tenkrát nikterak neoslovilo Vysokochlumecké (dnešní Lobkowitz) či pivo z Mostu. Možná však v té době někomu tyto značky chutnaly.Myslím, že to byl nektar proti tomu co z našich moků udělaly chemické koncerny typu SAB Miller, InBev nebo Heineken.
Na chlumeckou desítku vzpomínám s nostalgií - chutnala mi. Mostecké ze starého pivovaru bylo hodně dobré, ze Sedlece už nikoli.
Souhlas. Stačí se podívat, jak nadnárodní firmy upravují chuť svého "českého" piva podle "mezinárodních potřeb" - takovým odstrašujícím příkladem byly Krušovice, když je převzali Němci. Ale i Prazdroj ubral na hořkosti, aby se "zařadil". O europivech spojených s dalšími značkami z této "nadnárodní" produkce, ani nemluvě. Takže pivovary, držící při životě "české pivo", tedy pivo z českých surovin, bych hledal jinde: třeba v Budějovickém Budvaru.
Re: Nadnárodní firmy české tradici moc nepomáhají ,
(Martin Jarošek, 22.08.2010 11:08)
celé vlákno | reagovat
Nechci malovat zlověstného čerta na zeď pivního sklepa, ale kdo ví co bude s naším Budvarem za pár let. Naše politická elita národa je za mrzký bakšiš schopná prodat vlastní matky a vylízat z mrtvého psa oko (případně z umakartového stolu rozlitý gambáč).
Re: Nadnárodní firmy české tradici moc nepomáhají ,
(Honza Kočka, 22.08.2010 13:50)
celé vlákno | reagovat
A co kdyby nebylo ery komunistu a jejich planovaneho hospodarstvi. Treba by ceske pivovary byly ekonomicky silnejsi a naopak by oni kupovaly pivovary zahranicni. Treba ne, kdo vi...
Re: Re: Nadnárodní firmy české tradici moc nepomáhají ,
(Jan Kocián - pivní snob, 22.08.2010 14:46)
celé vlákno | reagovat
České pivo se vždy vařívalo ekonomicky velmi neefektivními metodami. Teď to vyřešili tak, že šidí všechny fáze výroby... některé rovnou přeskočí.
Re: Re: Re: Nadnárodní firmy české tradici moc nepomáhají ,
(Myrek, 15.09.2010 06:35)
celé vlákno | reagovat
Pak nám nezbývá nic jiného, než vynechat fázi poslední. Ať se nepoctivými patoky zahltí a chcípnou.
Socialistická éra ublížila pivovarům a to dost likvidačním způsobem - žádné investice, likvidace soukr.vlastnictví, již uvedená rajonizace, zrušení desítek pivovarů.
Trochu souhlasím. A trochu zase ne. Každý rub má totiž i svůj líc, jak zpívali už V+W. Hygiena výroby, manipulace i výčepu se velice zlepšila. Kvalita? Jak kde. V Gambrinusu, v Popovicích, ale hlavně v Krušovicích dnes vaří pěkné hnusy. Totalitní "krušovičky" ... joj to bývalo pivko! (Také díky panu Mášovi.) Každá doba má holt svoje. A když žehráme, že nám nejede to a někomu zase ono pivko? Výběr je široký a nemusíme přece vypít všechno.
Vyhledávání
Dnes patří většina pivovarů nadnárodním gigantům,které si rovněž dělají co chtějí.
a to, že spousta strejdů vaří doma v hrnci,to moc rozvoji pivovarů neprospívá. V miniivovarech budoucnost nevidím