úvod
homepage

Komentáře

článku: Bylo pivo dříve lepší?

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

Za starých časů, (hroch, 06.08.2008 09:16) celé vlákno | reagovat
"Za starých časů strony měly delší stín" jak je v písni skupiny Krausbery. V tomto příspěvku je v jednom pravda suroviny nebyli jistě ty nejlepší, ve výrobním procesu velmi pokulhávala hygiena a hlavně filtrace. Z důvodu nekvalitní filtrace a vlivem zhoršené hygieny v letních měsících se nepasterované výčepní (10ky) piva kazily a proto se používala metoda kontroly zrakem. K tomu nahrávalo zásobování na otevřených autech a hlavně zelené lahve. Byl v nich zákal lépe vidět, ale daleko víc se pivo kazilo. Hliník jistě nebyl pro pivo prospěšný. Několik let starý 100litrový sud byl i o dvě kila lehčí než stejný nový a o až 11 litrů větší objem jak se nafukoval.

Největší stesky jsou asi po tom, že pivovary se nehonily po množství alkoholu v pivu. Z normy měly dané minimální množství alkoholu pro desítku, jedenáctku a dvanáctku. Pivo nebylo tak moc prokvašené a mělo výraznou plnost. Proto označení tekutý chléb. Markatní chuťový rozdíl je v dnešním výčepním proti tehdejší desítce(samozřejmě ne každé) dříve 2,8% hmotnostních cca 3,1% objemových dnes 3,9-4,1%objemových. Takže dřívější desítka plností- zbytkovým extraktem odpovídala dnešní cca jedenáct apůlce.
V té plné chuti podle druhu piva bylo samozřejmě to dobré, ale i to špatné. Takže mezi pivy byl obrovský rozdíl a na každý druh bylo potřeba si zvykat. Proto např.pro pražáky zvyklý na kozla nebo staropramen byl vratislav jednorázově projímavý, a pro liberečáky zvyklý na Vratislav náhodná konzumace Kozla znamenala taky pohromu.
Můj stesk je pouze o tom, že se vytrácí originalita piv a z důvodu toho aby bez následků mohl kdokoliv kdekoliv konzumovat stejné pivo je to europivo chuťově impotentní aby nikoho neurazilo.
Re: Za starých časů, (Jenda, 20.08.2008 16:23) celé vlákno | reagovat
Výborně, za poslední větu děkuji. Chtěl jsem se vyjádřit ve stejném smyslu, ale lepší výraz bych asi těžko našel - chuťově impotentní pivo se dnes vyrábí běžně a je to přesně z Vámi uvedených důvodů.

Osobně se mohu vyjádřit k pivu Gambrinus. Pro našince (myslím celou ČR, já osobně jsem rodilý plzeňák :-)) je Gambrinus něco jako pro Paříž Eifelova věž a Koloseum pro Řím. Není jen můj názor, že G prošel za dobu nedávno minulou významnými proměnami. Z dříve chutného lahodného piva se stalo právě ono zmiňované europivo chuťově impotentní. Je pravda že neurazí, nicméně k pochutnání na něm mám hodně daleko (platí o lahvovém stejně jako o čepovaném).

Osobně ale stále nedám dopustit na Prazdroj (Pilsner Urquell) - čepovaná dvanáctka je lahodná a když si zajdete do jedné z několika hospod (teď už nejen v Plzni), kde se točí tento lahodný mok nepasterizovaný, máte jedinečnou příležitost zažít chuťovou pivní extázi (a druhý den u lidí nenavyklých na tento mok odpovídající "průtah" střev).

Nedaleko Plzně v Dobřanech lze na náměstí narazit na soukromý pivovar Modrá hvězda, který vyrábí nepasterizované pivo 10, 12, 13 tmavé, 14, 16 polotmavé a 17°. Za kvalitu ruku do ohně nestrčím, jeden čas se poměrně hodně zhoršila (asi sládek víc chlastal než makal ...), ale po výměně (sládka) se zde vaří zase lahodné pivo (pokud má někdo problémy se zažíváním, lze toto pivo doporučit díky pivním kvasinkám k občasnému "užívání").

Poslední dobou mne překvapuje poměrně slušný rozmach soukromých malých pivovarů, vařících většinou nějaké speciály. Potěšujícím faktem je rovněž zlepšující se chuť a dostupnost dříve vysloveně samose.ů (jmenovat netřeba, pivní znalci ví), o to více mne zaráží degradace a výrazné snížení chuťové kvality jednoho z našich nejznámějších piv.
Vyhledávání