úvod
homepage

Komentáře

článku: Bylo pivo dříve lepší?

 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

Re: Za starých časů, (Jenda, 20.08.2008 16:23) celé vlákno | reagovat
Výborně, za poslední větu děkuji. Chtěl jsem se vyjádřit ve stejném smyslu, ale lepší výraz bych asi těžko našel - chuťově impotentní pivo se dnes vyrábí běžně a je to přesně z Vámi uvedených důvodů.

Osobně se mohu vyjádřit k pivu Gambrinus. Pro našince (myslím celou ČR, já osobně jsem rodilý plzeňák :-)) je Gambrinus něco jako pro Paříž Eifelova věž a Koloseum pro Řím. Není jen můj názor, že G prošel za dobu nedávno minulou významnými proměnami. Z dříve chutného lahodného piva se stalo právě ono zmiňované europivo chuťově impotentní. Je pravda že neurazí, nicméně k pochutnání na něm mám hodně daleko (platí o lahvovém stejně jako o čepovaném).

Osobně ale stále nedám dopustit na Prazdroj (Pilsner Urquell) - čepovaná dvanáctka je lahodná a když si zajdete do jedné z několika hospod (teď už nejen v Plzni), kde se točí tento lahodný mok nepasterizovaný, máte jedinečnou příležitost zažít chuťovou pivní extázi (a druhý den u lidí nenavyklých na tento mok odpovídající "průtah" střev).

Nedaleko Plzně v Dobřanech lze na náměstí narazit na soukromý pivovar Modrá hvězda, který vyrábí nepasterizované pivo 10, 12, 13 tmavé, 14, 16 polotmavé a 17°. Za kvalitu ruku do ohně nestrčím, jeden čas se poměrně hodně zhoršila (asi sládek víc chlastal než makal ...), ale po výměně (sládka) se zde vaří zase lahodné pivo (pokud má někdo problémy se zažíváním, lze toto pivo doporučit díky pivním kvasinkám k občasnému "užívání").

Poslední dobou mne překvapuje poměrně slušný rozmach soukromých malých pivovarů, vařících většinou nějaké speciály. Potěšujícím faktem je rovněž zlepšující se chuť a dostupnost dříve vysloveně samose.ů (jmenovat netřeba, pivní znalci ví), o to více mne zaráží degradace a výrazné snížení chuťové kvality jednoho z našich nejznámějších piv.
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Vyhledávání