Domácí výroba piva se sníženým obsahem alkoholu
Hodnocení: 0 Hodnotících: 0 Zobrazeno: 16170x
V domácích podmínkách se dají uvařit různá piva, včetně těch „téměř“ nealkoholických. Jak na to vám dnes poradí pan Pavlas, provozovatel kultovní pivnice Modrý abbé v Klatovech.
Pan Pavlas je znám svojí náklonností k pivní pestrostí, objevování nových chutí. S tím souvisí jeho aktivity v pořádání degustačních srazů a v neposlední řadě i vařením vlastního nealkoholického tmavého piva Pivola.
Dnes se s vámi podělí o své zkoušenosti, jak připravit nízkoalkoholické pivo v domácích podmínkách.
Domácí výroba piva se sníženým obsahem alkoholu
Připravit si doma nealkoholické pivo (tj. pod 0,5 % alkoholu) není snadné. A vlastně to ani není nutné, protože úplně postačuje pivo se sníženým obsahem alkoholu (okolo 1 %). Pokud ho není vypito více než 1 litr, není nutno se obávat prokazatelného obsahu alkoholu v krvi. Nutno však podotknout, že na rozdíl od nealkoholického piva se dle zákona jedná již o pivo, a tudíž jeho výroba podléhá oznamovací povinnosti vůči celní správě.
Obecně jsou možné 4 přístupy k přípravě piv s nízkým obsahem alkoholu:
-
použití speciálních kvasnic, které přestávají „pracovat“ při dosažení již velmi nízké koncentrace alkoholu (Birell) nebo vůbec nezkvašují maltózu
-
snížení obsahu alkoholu destilačním (Forman, Clausthaler) nebo difúzním postupem
-
přerušením kvasného procesu (většina nealkoholických piv na trhu)
-
příprava mladiny s velmi nízkým obsahem zkvasitelných sacharidů (to je v domácích podmínkách nejsnazší)
Postup pro přípravu 30 litrů:
a) světlé či polotmavé pivo – 1,5 kg zvolené směsi sladů (např. 800 g pšeničného a 700 g bavorského nebo 1000 g bavorského a 500 g světlého)
b) černé pivo – 2 kg vhodné směsi sladů (např. 1.500 g karamelového, 300 g barevného a 200 g světlého)
Vystírá se cca 8 litry vody 40oC a teplota zvyšuje na 52oC. Přidá se malá špetka kyseliny citronové a po 10 minutách se za stálého míchání přilévá vroucí voda až do dosažení teploty 75oC. Po 30 minutách se dílo přivede k varu, v případě černého piva se přimíchá 150 g melty (možno též 100 g kávy), zcedí se a mláto důkladně promyje horkou vodou.
Po doplnění na objem 35 litrů se provede chmelovar obvyklým způsobem s dávkou dle vlastní chuti, např. 50 g (tmavé jen 35 g) žateckého červeňáku ve dvou až třech dávkách. Mladina se stáhne do sudu a přisladí 20 tabletkami sacharinu. Po zchlazení na zákvasnou teplotu se přidá velmi malé množství kvasnic (nejvýše desetina obvyklé dávky) libovolného typu a plný sud se dobře uzavře (zahradí). Po asi dvou dnech „hlavního kvašení“ se sud přemístí do lednice a ponechá nejméně týden (raději však 2-3 týdny) zrát. Pokud výsledný produkt dobře, ale ne nadměrně pění, je obsah alkoholu pravděpodobně 0,5-0,7 %obj., při obsahu nad 1% již je v sudu velký přetlak. Podle toho je možno odhadnout úspěšnost celého procesu.
Hodnocení článku
Pro hodnocení se nejprve přihlašte.
Celkem 2 komentáře, poslední komentář: 09.02.2015 14:43 | Komentovat |
jednoduchší spôsob Aleš | 09.02.2015 14:43 |
---|---|
V podstate mi funguje najlepšie menej cukru respektíve menej kvasiniek. Ale najlepšie je... | |
Moje zkušenosti hroch | 05.12.2009 07:43 |
Podle receptu pana Pavlase jsem vyráběl již tři várky domácího nealkopiva, a tak přidám... |