Komentáře
článku: Pivo (nejen) v červené knihovně
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Zobrazit komentáře:
podle času
Na Jirouškově příspěvku je znát, že mu nešlo o pouhou dokumentaci určité doby a vztahu osobnosti k hospodě jako prostředí a pivu. Píše úvahu na téma situace ze Švejka, kdy je dobrý voják zatčen pro urážku císaře v hospodě U kalicha. I po svém zadržení si však objedná panáka. Jiroušek z toho vyvozuje rys naší národní povahy, že si nejsme ochotni připustit skutečnost a co z toho plyne. Jeho úvaha mi připadala natolik originální a vystihující, že si ji pamatuji i s odstupem času a pomohla mi z části vysvětlit i nepořádak, který zde panuje ajsme na něj svým způsobem zvyklí. Dokážu si však představit, že kdybych jako Jiroušek učil v Mnichově, tak by mi vadil podstatně víc.
co byla jirouškova stať? teď si to nepamatuju. to byla úvaha o dekonstrukci, která končila ve stylu "a teď bych si dal ještě jedno"?
Na první pohled se zdálo, když vydavatelsví Academia spolu s s Ústavem pro českou literaturu AV ČR připravilo sborník, že se literární vědci mohou s tématem jako je hospoda a konzumace piva minout. Musím říci, že opak je pravdou. Zvlášť si cením stať Paradogma hospody v české próze 20. století od Jana Jirouška. Je vynikající ukázkou toho, že společenská prestiž hospody a pití piva závisí na úrovni a způsobu uvažování toho, kdo o ní píše nebo mluví.
Vyhledávání
mimochodem, tuhle vec/postreh jsem vypravel uz nekolikrat, ale zatim to skoro nikomu vtipne neprislo :-)