úvod
homepage

Komentáře

článku: Pivní Belgie

 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

jen pár poznámek, (Lukáš Provazník, 28.10.2009 23:34) celé vlákno | reagovat
Co se týče jídla, opravdu to nevypadalo na tradiční belgickou kuchyni, ovšem mě to příliš nezajímalo. Šlo mi v prvé řadě o pivo a o párování s jídlem až ve druhém sledu. Na druhou stranu dušená šunka s medovo-pivní krustou byla výborná. Druhý den jsem zvolil co nejméně výrazné jídlo - lososa, abych si příliš nenamáhal chuťové buňky, které i tak dostávaly zabrat. Lososa jsem si dal společně s La Trappe Witte Trappist a myslím, že to byla celkem dobrá kombiance lehkého jídla a nenáročného piva (Honza Šuráň doporučoval saison). Každopádně po tahle stránka byla akce trochu zanedbaná.

Jinak výběr piva byl úžasný a jeho ceny více než přívětivé (tedy až na pár výjimek - Westvleteren, Boon). A u těch dražších značek jste si mohli dát degustační množství za pár desetikorun, abyste neutráceli hodně peněz za jednu láhev (dražší lahve měly většinou také větší objem). Navíc se k tomu daly využít tří degustační "povolenky", které člověk dostal ke vstupence.

Jak už jsem napsal, výběr piv byl opravdu úctyhodný a (téměř) každý si mohl vybrat. Já např. ignoroval sekci pilsů (ochutnal jsem pouze točenou Spartu, které nebyla žádný zázrak) a věnoval se převážně silnějším aleům, včetně těch klášterních (vynechával jsem ovšem trapistická, které lze u nás sehnat) a spontánně kvašeným pivům. Chápu, že někomu tyhle styly příliš nevyhovují, ale za 1. jsou určeny k jinému stylu pití, než jsme zvyklí z českých hospod, resp. když jdu večer s kamarády na pivo, rád si dám nefiltrovanou Chotěboř nebo extra chmeleného Poutníka a dám si těch půllitrů klidně víc, ovšem Rodenbach Grand Cru si např. vychutnám sám v klidu a doma, za 2. to, že jsou některá belgická piva kyselá, trpká, jakoby po octu, neznamená, že jde o piva špatná (vždy to může být vůně ušlechtilého vinného octa a ne českého octa za 12 korun, který je čas od času cítit ve zkyslých českých ležácích), a že jsou piva typu fruit lambic přeslazené limonády? Tak to snad ne! Kriek od Lindemanse sice chutná po marmeládě, ovšem už Mort Subite má více vyrovnanou chuť mezi ovocnou sladkostí a trpkou nakyslostí, ovšem lépe je vyzkoušet třeba kriek od Boona, 3. vyšší obsah alkoholu také není problém, protože taková piva nejsou primárně určená k lemtání. Navíc hlavně v případě belgických, ale i německých piv je vyšší obsah alkoholu většinou v dobrém souladu s ostatními složkami aromatu a chutě, piva jsou pak dobře vybalancovaná, komplexní, okrouhlá a chuťově zajímavá. A rozhodně je nesmysl srovnávat je s českým speciály, rozhodně ne s zde zmiňovanými Primátory. Ty mají podobný problém jako většina tuzemských silných piv, v nich se přebíjí nepříjemně sladká sladovost s až lihovou alkoholovostí.

Na závěr bych rád poděkoval organizátorům za vynikající akci a doufám, že se zase budu moci brzo na něco podobně zajímavého těšit. Přeci jenom, kdybych si pro to, co jsem koupil v Praze měl jezdit do Belgie, asi by to bylo o dost dražší. Tedy pokud bych si toho nepřivez zásobu rovna na několik let.
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Vyhledávání