úvod
homepage

Komentáře

článku: Ale či ležák, toť otázka.

 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

Brusel Tips - To Z. Holan, (Petr Žalio, 10.08.2007 20:24) celé vlákno | reagovat
Delirium Tremens je ta nej brasserie, kde můžete ochutnat velkou část všech nej belgických piv pod jednou střechou. Nemusíte pak již jezdit po Belgii:). Můžete zde ochutnat ty nej značky od každého belgického druhu – personál určitě poradí.

Belgie má tyto zákl. druhy:
Lambic (Oud, Gueze, Kriek, Framboise, Faro), Oud Bruin, Flemish Red Ale, Belgian Ale, Golden Ale, Strong Golden Ale, Saison, Witt/Blanche, Trappist, Abbey (Blonde, Dubbel, Tripel) + 10- ky dalších regionálních specialních piv a nezařaditelných druhů.
Ale nejlepší je si koupit knihu od M. J. – The Great Beers of Belgium (lze koupit v B. v anglické, vlámské i francouzské verzi).

Za návštěvu určitě stojí bruselský pivovar Cantillon, který dělá asi nejlepší Lambická piva vůbec! Nachází se kousek od centra (56, Rue Gheude, www.cantilon.be). Je to opravdový unikát. Vše zde vypadá jak před sto lety, funkční pivní museum. Doporučuji exkurzi za cc 3-4 eur, v ceně je i degustace většiny sortimentu:
CANTILLON- GUEUZE- LAMBIC
Typ: gueuze. Alc. 5%Vol. Nefiltrovaný. Silně trpký až svíravý, nicméně vynikající.
Pivovar používá hlávkový chmel z Hallertau. Brasserie Cantillon. Anderlecht. Brusel. Anno 1900. Lahvové 0,75l s korkovým uzávěrem.
CANTILLON- GUEUZE 100% LAMBIC BIO
Typ: gueuze. Alc. 5%Vol. Nefiltrovaný. Chuťové vlastnosti typické pro Cantillon.
Ročník 2006. Ozkoušeno v r. 2/ 2007 (trvanlivost do r. 2030).
35% pšenice, 65% ječmene. Užívá se ekologický chmel.
Lahvové 0,75l s korkovým uzávěrem.
CANTILLON- KRIEK- LAMBIC
Typ: kriek. Alc. 5,0%Vol. Viz. M.J. Nefiltrované. Kriek na podkladě lambicu. Vynikající, chuťově velmi podobné Rosé de Gambrinus. (trvanlivost do r. 2015).
Lahvové 0,375l s korkovým uzávěrem.
CANTILLON- ROSÉ DE GAMBRINUS
Typ: kriek/ framboise. Alc. 5%Vol. Viz. M.J. Nefiltrované. Ochucené, jak višněmi, tak malinami. Barva lehce narůžovělá, připomínající šťávu z červeného grepu. Vynikající, trpké s mandlovými a grepovými podtóny. Pokud srovnáváme dva, 4 roky od sebe staré exempláře, lze říci, že ve prospěch staršího hovoří rozvinutí chuťových vlastností tohoto piva, zvláště pak suchosti a "dubovosti". Mladší je v chuti sladší a je poměrně výrazněji šumivé.
Lahvové 0,375l a 0,75l s korkovým uzávěrem.
CANTILLON- BRUOCSELLA "Grand Cru"
Typ: čistý lambic. Alc. 5,0%Vol. Nefiltrované. Vynikající čistý lambic z nejlepší várky a dobrého sudu. Fantastický, skvěle harmonicky vyvážený čistý lambic. Servírovací teplota je 12- 15°C.
Ve vůni lehce po bourbonu, v chuti je hebce kouřové po jed, v chuti je hebce kouřové po jednosladové skotské whisky.
Kromě toho doporučuji opravdové skvosty pivovaru CANTILLON-VIGNERONE- s přídavkem bílých aromatických hroznů a CANTILLON- St.LAMVINUS-s přídavkem červených odrůd Cabernet a Merlot. chuť charkteristiky by sen nevešly, nechám na Vás. Tyto lambicy jsou sice dražšší, ale za kvalitu se platí. Přirovnal bych to ke koupi nej světových vín. A ty by byly podstatně dražší. Nehledě na to, že výroba lambicu je tak náročná a trvá i několik let.
Je dobré si koupit pár lahví všech Lambiků domů na uskladnění.

Doporučuji také navštívit Brueghelovu lambic stezku v kraji Payotten JZ od Bruselu. Jedná se o staré farmářské pivovárky, vařící lambické, kde se jakoby zastavil čas.(zařízení sto let staré, starodávné tech. postupy – otevřené varny na přímý otop, poháněné řemenicí, otevřené chladící štoky, dřevěné sudy po víně na zrání piva, apod.) Bohužel jich rapidně ubývá (více než polovina ukončila svoji činnost za posledních 15 let!!). Takže je to jedna z mála šancí, jak navštívit toto průmyslově-kulturní dědictví.

Mort Subite – Blanche. Jedná se pravděpodobně o Timmermans Blanche Lambic, který si nechávají vozit do této pivovarské brasserie.
Typ: Spiced Lambic/ Gueuze. Alc. 4,5%Vol. Lahvově dokvášené. Ochucené kořením na Witbier/Blanche (koriandr, pomerančová kůra). Jedná se o chuťově složité pivo typu Gueuze. Pivo je zpočátku výrazně trpké po jablkách. Kořeněné, lehce po grepech. V závěru dlouhé sladké doznívání připomínající sladký cider, lehce kandysové. S kvasnicemi se mírní trpkost a skutečně připomíná trpkou variantu piva Witbier..
Je možné také, že jde o new značku Mort Subite od pivovaru De Kersmaeker (Kolbbegem). Pivovar. Boom je rychlý, takže jsem zatím ani nestačil zaznamenat. Jak zjistím, dám vědět.

Brusel je kosmopolitní město-tomu odpovídá personál. V malých městech a na venkově jsou lidé velmi příjemní, ochotní a usměvav:)

Přeji dobrou chuť a příjemný zážitek.

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Vyhledávání