úvod
homepage

Komentáře

článku: Ležák a Pilsener

 Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času

pivní styly, (Jiří Jobánek, 21.06.2007 07:38) celé vlákno | reagovat
Pro Pepu Turečka a comp.
Samozřejmě, že jsme doslova opsali ony pivní kategorie. Nejsme takoví znalci, že bychom si vymýšleli svoje nové. Všechny kategorie jsou v pivovarském světě přesně definovány, resp. jejich senzorické vlastnosti. Toto rozčlenění není to jen nápad nějakého pitomce.
Teď ale k věci (těm sporným):
1. Březňák. marzen. Jedná se o přesně definovaný styl. Pod tímto pivem se skrývá lager s 13,5%EPM. Barva je rezavá, měděná. Vaří se š podílem z tzv. vídeňského sladu. V chuti je plné, výrazně sladové s kořenitým akcentem. U nás je "březňák" zcela vyprázdněný pojem. Rovněž v Rakousku pod názvem marzen naleznete jen světlý ležák konvenční stupňovitosti. Zajímavé je, že se tento styl piva zachoval např. v Mexiku. Lze jej doporučit k drůbeži,vepřovému, či mexické kuchyni. Skvěle chutná právě s pečeným masem a ostřejším jídlem. Identický s marzenem je Oktoberfest. Dnes se však vaří už bohužel jen světlé varianty.
2. Fest lager- je to pravda kategorie volnější. V SRN představuje "fest" piva o stupňovitosti 13- 14% EPM vařená k určitým příležitostem. Na vánoce se vaří Weihnachtsfest, na velikonoce Osternfest. Mimo to se vaří i např. na Josefa, Sv. Annu a další významné dny. Toto pivo může být jak světlé, tak tmavé. Když to zjednoduším, tak se jedná skutečně "jenom" o sváteční silnější pivo. Nemá přesně vyhraněné senzorické vlastnosti (jen tu vyšší stupňovitost).
3. Dortumunder je rovněž chuťově specifické pivo. EPM cca 12,5%. Méně chmelené. Nejsem zrovna milovníkem tohoto stylu, ale je třeba jej ozkoušet a pochopit. Typičtí představitelé:Dortmuner Union, DAB- Export. Jinak se často tento styl označuje jako Export. Zajímavé a chutné příklady najdeme např. i v Japonsku (Yebisu, dovezl mi ho tamní sládek J.K. A tak bychom mohli pokračovat s mnichovským ad. Určitě někoho překvapí, že v SRN se rozlišuje dokonce i mezi tmavými pivy i tzv. schwarzbier a dunkel. Opět je přesně definované jak mají chutnat. Doporučuji si přečíst nějakou knížku od Michaela Jacksona, tam je vše jasně a dobře popsáno.
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Vyhledávání