Komentáře
článku: Čeští pivovarníci hledají výraz pro pivního „someliéra“ – stane se jím pivník?
Zobrazit všechny komentáře: podle vláken, podle času
Vyhledávání
článku: Čeští pivovarníci hledají výraz pro pivního „someliéra“ – stane se jím pivník?
Pokusím se to vyjádřit ještě jednou a více jasně. Pod termínem "pivní sommeliér" nerozumím "olivrejovaného blba" chválícího jakékoliv pivo s cílem je prodat. Také nepovažuji za nutné, aby si restaurace, či obchod takovou osobu vedl. Jednodušší je, když se znalosti spojí s příslušnou profesí.
Tak např. vám může prodejce ve specializovaném obchodě s pivem doporučit to, které pivo. Popsat vám jeho senzorické vlastnosti, přiblížit technologii jeho výroby. Doporučit např. i rozdíly v ročnících (ano i pivo se archivuje). A v neposlední řadě vám může doporučit i vhodný pokrm ke každému pivu. To však může učinit i stejně dobře vyškolený personál. Vyžaduje to od něj jediné, zájem a praxi.
Takový sommelier je nezbytný např. v Belgii, kde nabídka ve specializovaných obchodech a restauracích přesahuje několik set piv, ne pouze značek jedné varianty jako v ČR, ale především druhů a dokonce ročníků. Doporučuji navštívit třeba antverpskou pivnici Kulminator, kde nápojový lístek přesahuje 1000 piv a naleznete zde i 20- 30 let staré ročníky. Podobně v bruselské restauraci Delirium Tremens, kde nabízí 2007 piv.
Opakuji, že u nás toto považuji za naprosto zbytečné s ohledem na naši ralitu.
Žádný specializovaný obchod zde v podstatě neexistuje o restauraci ani nemluvě.
VPK a PKK mají sortiment zahraničního piva poměrně skromný a nabízí pouze známé značky.