úvod
homepage

Komentáře

článku: Budějovické pivo třikrát jinak

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
 Zobrazit komentáře: podle času

email do redakce, (Zbyněk Melichar, 16.10.2006 08:12) celé vlákno | reagovat
zdravím... je to trošku mimo téma, ale mohl bych vědět, jaký je email do redakce?? ten v kontaktech (steward) nefunguje. dík ZM
:/, (Colega, 14.10.2006 07:54) celé vlákno | reagovat
Leština si rovnou dělá reklamu. Jedinej způsob jak by mohla hořkost rozhodovat o úředním úkonu by byl uplatit ouřad trochou deputátního moku.
Americani, (Martin, 12.10.2006 18:09) celé vlákno | reagovat
Ono je to samozrejme daleko slozitejsi, protoze pivovar Anheuser-Busch zakladali v Americe cerstvi pristehovalci z Bavorska. Puvodne se jmenoval Bavarian, pozdeji ho prejmenovali podle svych rodinnych prijmeni. Kdyz se jim zacalo darit, uvadeli na trh nove druhy piva a nove nazvy. Jednim z techto piv byl i Budweiser (pripominam, ze Budejovice byly v te dobe vetsinove nemecke mesto), a to sice v roce 1876, tedy v dobe, kdy predchudce dnesniho Budvaru jeste vubec neexistoval (byl zalozen az 1895). Budweiser byl v te dobe bezpochyby jeste kvalitni pivo evropskeho typu. Brzy se stal vlajkovou lodi firmy. A od sameho pocatku vyroby byl nazev pochopitelne patentovan! Cimz se ani jeden z ceskobudejovickych pivovaru pochlubit nemuze. Takze kdo ma pravo na uzivani? To je opravdu jen a jen v rukou pravniku.
Budweiser, (Martin Borský, 10.10.2006 23:11) celé vlákno | reagovat
Mrzí mě, že se oba budějovický pivovary tak hádají. I když chápu, že jde oběma o peníze. Podle mě by měli mít právo na používání "Budweiser" oba. A podle toho, jestli Budweiser Budvar nebo Budweiser Samson nebo třeba Burgerbrau snad bude každému jasné, které pivo pije!
Podle toho, co znám smí označení Budweiser taky užívat americký Anheuser - Bush. Ten si toto koupil počátkem minulého století. Teď je jen otázkou, na kterých trzích (ve kterých zemích) tohle označení bude moci užívat.
Uvědomme si, že spor mezi Budvarem a A-B není o možnosti prodávat pivo jako takové v jednotlivých zemích, ale jen o užití značky. Pokud se A-B rozhodne vstoupit na náš trh, nepotřebuje k tomu žádnou fabriku ani v Moravských ani v Českých Budějkách, jen tu nebude moci užívat označení Budweiser. Stejně jako Budvar vyváží své pivo do Států pod označením Czechvar.
A jestlipak víte, že další značka od Anheuser-Bush "Michelob" je koupená od Dreherových pivovarů, které za časů 1. republiky vlastnily pivovar v Měcholupech u Žatce?
To komanči, (Míra Šmíra, 10.10.2006 15:24) celé vlákno | reagovat
To komanči, těm můžeme poděkovat za tuto sitaci, vytvořili molocha Jihočeských pivovarů, zpřetrhali historické vazby a odlišnosti, z jedno exportní pýcha, z druhého byla popelka, po revoluci rozdrobené příležitosti k privatizaci - a výsledek? Celý odborný svět kroutí hlavou jak se dva kohouti z jednoho smetiště směšně perou a nepostupují společně proti nadutému americkému kohoutovi - zlodějovi místopisného označení. Oba jsou budějovičtí, ať jsou oba budweisser, i když Samson byl sympatickej brand, pod B.B. si představim akorát Bardotku. K národnímu podniku mám úctu jako k rodinnému stříbru a která vláda se ho "nezištně" rozhodne prodat (aby záhy přes prostředníka skončil v rukou Anheuserů), tak proti tý půjdu demonstrovat. Otázka nakonec: Nenapadlo někdy kluky ze Samsona, že by oni mohli být tím prostředníkem?.............
reakce Budvaru, (honza, 10.10.2006 14:27) celé vlákno | reagovat
vybiram z tiskove zpravy zaslane Budvarem:
=====================================

„Změna rozhodnutí ÚPV nás překvapila, zvláště když v první instanci byly naše námitky proti registraci těchto ochranných známek přijaty,“ říká k rozhodnutí Petr Samec, PR manažer Budějovického Budvaru. „S odůvodněním rozhodnutí ÚPV nesouhlasíme. Z průzkumů trhu víme, že spotřebitelé jsou klamáni a považují výrobky BMP za produkty našeho pivovaru,“ dodává Samec. Z průzkumů trhu vyplývá, že použití písmen „B.B.“ není pro běžné české spotřebitele dostatečným rozlišovacím prvkem. Zákazníci na etiketách především vnímají slovo „Budweiser“, které je dlouhodobě a tradičně spojeno s pivovarem Budějovický Budvar. Slovo „Budweiser“ je navíc platnou ochrannou známkou Budějovického Budvaru již od počátku minulého století. Chování BMP je možné označit za parazitování na platných ochranných známkách Budějovického Budvaru.

Protože se nejedná o konečné rozhodnutí, využije Budějovický Budvar řádný opravný prostředek – tedy správní žalobu.

Budějovický měšťanský pivovar a.s. (dále BMP) rozpoutal proti Budějovickému Budvaru v minulosti řadu soudních sporů, především v souvislosti se spekulativní snahou získat pro sebe ochranné známky s prvkem „Budweiser“. Své údajné nároky přitom BMP opírá o tvrzení, že k používání pojmu „Budweiser“ má historická práva a považuje se za univerzálního právního nástupce původního německého měšťanského pivovaru, založeného v roce 1795. Tato historická práva však neexistují. BMP vznikl až v roce 1992. Letos v červnu Vrchní soud v Praze v rozsudku k jiné kauze výslovně uvedl, že způsob vzniku BMP „vylučuje pojmově univerzální právní nástupnictví po jakékoliv právnické osobě“, tedy včetně bývalého německého pivovaru.
značka, (jirka, 07.10.2006 13:34) celé vlákno | reagovat
Kopmunisti degradovali značku na odznak. Důsledkem je, že národní podnik Budějovický budvar musí obhajovat co mu patří a všichni další obhájci svých značek jsou na tom stejně
budweiser=budejovice, (Njorloj, 07.10.2006 13:02) celé vlákno | reagovat
Kazdopadne Budwieser je u mne budejovicky ... uziti nazvu u obou budejovickych spatruji jako spravne Budweiser Budvar a Budweiser Samson skoda ze se tito dva nejsou schopny nejak dohodnout a resi se to urednicky, ale kazdopadne spatruji v poradku, ze i mestansky pivovar muze znacku pouzivat - americane do propagace znacky vrazili spoustu penez, tak se cukaji a plne je chapu, ale oznaceni jim dle meho nenalezi - misto kde se am. pivo vari bude asi neidentifikovatelny, protoze se vari pravdepodobne vsude a zastavam nazor, ze dana znacka ma byt spojena s mistem vzniku piva, kde pivo vznika a kde ma svoji tradici - jako ze dle meho, gambrinus neni plzenske pivo z pivovaru gambrinus, kdyz ho vari popovice nebo radegast, ci plzen z polska neni plzen a heineken z brna neni heineken atd. proste jsme zpet u globalizace v piv. prumyslu, kterou si ja libit nenecham.
Budvar vs. Bud, (Myrek, 07.10.2006 12:07) celé vlákno | reagovat
Jako zajímavá mi připadala nabídka Anheuser Bush na reklamní slogany Budweiser (Bud) - King of Beer, Budvar - Beer of thre King. Nebo tak nějak si to Američané představovali. Jde o to, jestli by ve finále Budvar nezavřeli.
Peníze, (Roman Holoubek, 06.10.2006 20:28) celé vlákno | reagovat
Zase jde o peníze a o nic jiného. Značka Budweiser je natolik po světě známá (v kladném slova smyslu), že pivo pod touto značkou se velmi dobře prodává. A protože víme, že naprostá, ale naprostá většina lidí pije pivo (jí kuře, kupuje prášky na praní, ...) podle jména (marketing), tak se o tento název, pro který není nutné vynakládat tolik peněz do marketingu, všichni 3 perou.
Jakýkoli neznámý produkt (rozuměj název) potřebuje na zavedení na trh (chci-li prodávat ve velkém) několikanásobně více peněz, než potřebuji na udržení již zavedeného a známého produktu (názvu).

A řekl bych (pro někoho až rouhačsky), že na tento název mají nárok všechny tři pivovary. Měšťanský je prvním vlastníkem, Budvar toto jméno zpropagoval v části světa. Amíci toto pivo zpropagovali ve větší části světa (také vyrábí několikanásobně větší množství). Pro propagaci značky tedy nejvíce udělali Amíci a za nimi Budvar. V dávnější minulosti ale zase Měšťanský. A z určitého úhlu pohledu na tuto značku mají také všichni nárok.

Pravda, americké pivo je z pohledu Čecha nepitelné, Budvar svatý a Samson, pořád ten třetí vzadu. Ale i ta třetí pozice je dána nedávnou minulostí, kdy komunistická vláda vyzdvihla celorepublikově exportní Budvar a Měšťanský (Samson) odsunula na vedlejší regionální kolej.

Tak a teď suďte. Chce se Měšťanský jen přiživit na současné popularitě názvu Budweiser? Nebo na něj má historicky nárok? Chce Budvar bránit své pozice, kdy za posledních cca 50 let proslavil tuto značku nejen u nás, ale mninimálně i po celé Evropě? A co Američané, kolik ti dali peněz do celosvětové propagace a teď to mají pustit?
fandim budvaru, (petr, 06.10.2006 20:12) celé vlákno | reagovat
bereme-li znacku Budweiser jako mistopisne oznaceni je jasne ze pravo na nej maji pouze oba Budejovicke pivovary (popripade ten z Moravskych Budejovic - viz aprilovy vtipek SvetuPiva). Panove z Ameriky to ale vidi jinak a proto se zdatne s Budvarem jiz mnoholet perou a perou. Cimz samorzejmne delaji reklamu jak sobe tak Budvaru. Ale co se mi nelibi je pristup Samsonu. Pozice kterou zvolili v poslednich letech je ten "treti", smejici se vzadu. Vzdycky meli moralni pravo na oznaceni Budweiser a nevyuzivali ho. Ted mi to pripada tak, ze vyuzivaji popularitu sporu Budvaru s amiky a hlasi se "hrde" k tomuto oznaceni. Pryc jsou krasna loga se Samsonem a Ceskobudejovickou kasnou a misto nej hlavne velikanske B.B. a velike Budweiser. Mne se tim hodne znechutili. Misto toho aby se nasi spojili a spolecne vyrazili do boje s americany, tak jeden parazituje na druhem a oba se vysiluji zabomysimi boji mezi sebou. Jejich i nase skoda.
Vyčůraný Budvar, (Standa Dusík, 06.10.2006 20:07) celé vlákno | reagovat
Jsem rád, že "Samson" svými argumenty dokázal úřad přesvědčit.
Zástupci Budvaru jsou podle mého názoru opravdu vyčůraní. Ve sporech s firmou Anheuser-Bush argumentují tím, že "Budweiser" znamená "Budějovický" a že tedy nezáleží na tom, kdo si toto slovo zaregistroval jako ochrannou známku ale na tom, které pivo je skutečně "Budweiser". Ve sporech se Samsonem ale postupují naprosto opačně - známku si přeci dříve zaregistroval Budvar a na místě původu tedy nezáleží.
Kdyby se v Budějovicích objevil další výrobce piva, vůbec by mi nevadilo, kdyby své výrobky nazýval Budweiserem. Zastávám názor, že Budweiser = Budějovický.
Vyhledávání