Komentáře
článku: Sládek pivo vaří, hostinský ho dělá
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Zobrazit komentáře:
podle vláken
Pokud je pivní potrubí čisté a je umístěné v chlazeném prostředí (nebo alespoň zaizolované), tak vám vydrží bez jediného propláchnutí vodou bez problémů i 4 týdny (tj. do další sanitace).
V každém pivním potrubí jsou přítomné nějaké mikroorganismy (zvláště kvasinky), byť jen v nepatrné koncentraci (kdo nevěří ať si zkusí udělat mikrobiologický stěr např. z narážecí hlavy a po pár dnech kultivace na živné půdě se nebude stačit divit). Když se potrubí jen propláchne vodou rozhodně nedojde k odstranění všech mikroorganismů. Přes noc pod vodou se na potrubí ulpělé kvasinky díky kyslíku rychle pomnoží (nějaké živiny se v různě klikatém prověšeném potrubí vždycky najdou). Než každý den proplachovat potrubí vodou myslím si, že je lepší jednou až dvakrát do týdne po skončení čepování naplnit potrubí sanitačním roztokem a ráno propláchnout vodou. Samozřejmě, že výčepní ventil a výtoková trubka se čistí denně (viz tento článek). Velice důležité je narážecí hlavu a uzávěr KEG sudu při každém naražení opláchnout vodou (nejlépe ostříknout lihem).
ad Jirka: pitná voda (ČSN 75 7111), sice obsahuje, kyslík , ale
neobsahuje mikroorganismy škodlivé pivu a ani živiny (na rozdíl od piva), které by podporovaly jejich růst. Proti nápadu s dvěma vylitými pivy hovoří i čísla: 27,00 Kč x 2 x 365 = 19.710,00 Kč /rok nebo jiné částky dle aktuální ceny.
neobsahuje mikroorganismy škodlivé pivu a ani živiny (na rozdíl od piva), které by podporovaly jejich růst. Proti nápadu s dvěma vylitými pivy hovoří i čísla: 27,00 Kč x 2 x 365 = 19.710,00 Kč /rok nebo jiné částky dle aktuální ceny.
ad Petr: dnes vzhledem k 100% kvalitě sudového piva expedovaného ze všech našich pivovarů a k možnostem nových technologií (automatických přepínačů při narážení piva), by význam proplachování pivního vedení mezi jednotlivými sudy mělo snad jen u kvasnicových piv, která jsou u nás na trhu však jen minimálně (promile objemu?).
Chybí mi zde jedna (a snad nejdůležitější zásada) - propláchnutí pivního vedení před naražením nového sudu. Hospodu, kde nedělají tohle nejzákladnější, nelze nazvat jinak než U prasete. Přitom to má i ekonomický efekt (nižší ztráty) a ve spojení s použitím směsi N2+CO2 to dokonale likviduje rozdíl mezi kvalitou tzv. "prvních" a "posledních" piv od zbytku sudu.
Měl bych připomínku k proplachování a ponechání pivního vedení přes noc pod vodou. Myslím si, že pokud vím , že budu ráno zase čepovat je lepší nechat potrubí raději pod pivem.Voda toitž obsahuje narozdíl od piva kyslík a tímto krokem může dojít k rychlému pomnožení mikroorganismů. Pochopitelně první dvě načepovaná piva po ránu pro jistotu vylít.
Vyhledávání