Komentáře
článku: Malí lepší velkých
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé
Zobrazit komentáře:
podle času
zvetrala vune je zrejme neco jako sucha voda. nebo ne ?
docela koukám, jaký všelijaký chutě se nechají v pivu poznat ... například ta diacetylová nebo esterová, tak to vůbec netuším, co si pod tím představit :-)
Vyhledávání
Takze jde o jakesi "zvetravani" - pokud to tak lze nazvat.
Esterova vune - behem kvaseni kvasinky neprodukuji pouze alkohol a oxid uhlicity, ale i sirokou skalu dalsich takzvane vedelejsich metabolitu. Vyznamnou soucasti techto latek jsou i estery - obecne se jedna o latky vznikle reakcemi organickych kyselin s alkoholy. Estery jsou co se tyce senzorickeho vyznamu velice aktivni slozkou predevsim vune piva. U esterove vune se casto pouziva synonymum "ovocna", lze ji tedy identifikovat, jako vice ci mene intenzivni ovocne tony ve vuni piva.
Diacetylova - diacetyl patri rovnez mezi vedlejsi produkty kvaseni, v pivu se vyskytuje prirozene a nektere faze kvaseni se primo vyznacuji zvysenou tvorbou teto latky, ktera je pak z podstatne casti behem dokvasovani piva opet kvasinkami odbourana.
- obsah esteru i diacetylu lze v pivovare ovlivnit radou technologickych parametru od vyberu kvasnicneho kmene, pres teploty kvaseni az po dobu dokvasovani piva (ale i radou dalsich faktoru). Obecne lze rici, ze v male mire tyto chuti/vune nemusi byt pro pivo zavadne a casto hraji roli pri tvorbe charakteru a jedinecnosti jednotlivych piv z ruznych pivovaru. Pokud je vsak pritomnost techto latek prilis vysoka, pak se jedna o zavaznejsi senzoricke nedostatky, ktere pri degustacich vyrazne zhorsuji hodnoceni piva.