úvod
homepage

Týden: Ministři chtějí prodat Budvar vytisknout článek

Přidáno: 24. června 2003  •  Autor: Josef Albrecht
průměrné hodnocení Hodnocení: 1,99 hodnotících Hodnotících: 10 počet zobrazení Zobrazeno: 5039x

Reportéři časopisu Týden tvrdí, že členové vlády tajně jednají o prodeji jihočeského pivovaru Budvar. V posledním vydání časopisu napsali, že prodej připravují ministr průmyslu a obchodu Milan Urban a ministr financí Bohuslav Sobotka.

Ministerstvo zemědělství, pod které pivovar spadá, podle týdeníku o plánech svých vládních kolegů zatím neví. "Stále platí rozhodnutí vlády, že je Budvar z privatizace vyřazen," řekl agentuře ČTK vedoucí odboru komunikace ministerstva zemědělství Pavel Kovář. Jakéhokoli rozhodnutí o privatizaci tohoto podniku by se podle něj muselo účastnit ministerstvo zemědělství jako jeho zřizovatel.

Všechny předchozí úvahy o privatizaci Budvaru přitom překazili právě ministři zemědělství, uvádí týdeník Týden. Reportéři ale dodávají, že hlas ministra Jaroslava Palase tentokrát nemusí být rozhodující. "V případě, že se postaví proti, může očekávat podporu napříč celým politickým spektrem. Velká část politiků totiž tvrdí, že kdo podporuje privatizaci Budvaru, je podplacen firmou Anheuser-Busch," uvádí týdeník.

Ministr průmyslu Urban informace o chystané privatizaci nevyvrátil. "Nezastírám, že o tom jednáme, ale zatím není nic definitivního," řekl Týdnu. Zároveň nechtěl upřesnit, jaký výnos od případné privatizace očekává, ani kdy by se mohla uskutečnit.

Stát by podle týdeníku za Budvar mohl utržit více než za petrochemický koncern Unipetrol. Ředitel podniku Jiří Boček se k ceně nechtěl vyjadřovat. "Tržní cena není stanovena, protože se momentálně o prodeji neuvažuje," uvedl. Podle Týdne se hodnota pivovaru obvykle odhaduje podle výtoče, která loni byla 1,2 milionů hektolitrů piva. Tržní cena pivovaru by tak mohla činit přibližně 12 miliard korun. "Cena Budvaru je v hodnotě trhů, na nichž blokuje vstup americkému koncernu Anheuser-Busch," řekl týdeníku analytik společnosti DAFI Martin Pražák. Podle něj by se tak mohla pohybovat mezi deseti až dvaceti miliardami korun. Týden připomíná, že pivovar si celosvětově zaregistroval 320 ochranných známek. Právě ty by konečnou cenu mohly zvýšit.

Pokud by totiž Budvar získala americká firma Anheuser-Busch, mohla by prodávat i na trzích, kde jí to ochranné známky jihočeského pivovaru zatím neumožňují. V celém světě je to přibližně sto zemí. Patří mezi ně i Německo, které má druhý největší trh s pivem na světě. Anheuser-Busch by získal přístup i na čtyřicet dalších trhů, kde spory o ochrannou známku ještě neskončily. Budějovický Budvar vyváží pivo asi do 60 zemí a má přes 380 ochranných známek. Ty má registrovány asi ve 100 zemích světa. S americkou firmou vede asi 40 soudních sporů a zhruba stejný počet správních řízení před patentovými úřady. Naposledy byl úspěšný ve Švýcarsku, kde Anheuser-Busch nesmí užívat známku Bud.

Budějovický pivovar v polovině měsíce vyhrál první ročník Beer World Cupu (Světový pivní pohár), který uspořádal britský odborný magazín Hotel & Restaurant Magazine. Budějovický Budvar je v Británii dlouhodobě nejprodávanějším českým ležákem.

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 8 komentářů, poslední komentář: 21.05.2007 16:18 Komentovat
Nevěsta Míra Šmíra21.05.2007 16:18
Z atraktivní nevěsty by se mohla rychle stát prodejná nevěstka. Již za jiných časů...
prodej Budvaru Tomáš Semrád21.05.2007 06:41
..."lidi by jim to ve volbách spočítali". No, nevím, zatím si nepamatuji, že by lidi...
Budvar a privatizace Martin Štros20.05.2007 23:12
No o prachy jde, ale ty prachy půjdou ro rozpočtu a ne vládě (teda aspoň doufám, i když...
bojím se bojím o Budvárek Tomáš Semrád20.05.2007 00:23
Mám velké obavy o osud Budvaru. Vzhledem k tomu, že ve státní kase chybí peníze prakticky...
PI Chody19.05.2007 22:45
Ano u Budvaru je vidět, že velmi velký výstav se může jít ruku v ruce s vynikající...
jsem zažranej milovník malých pivovarů Zbyněk Melichar19.05.2007 21:19
a miluju Budvar :)
Budvar... Martin Štros19.05.2007 20:29
O privatizaci Budvaru se spekuluje dlouho, ale většině Čechů je ráda, že ho máme, tak se...
Ach ti ministri Myrek13.07.2003 17:30
Oba by se meli jit lecit. Nejvíc pan Sobotka. Je videt, ze nadrazuji zajmy svych karier nad...
Vyhledávání