Kvasničné hospodářství
Hodnocení: 2,99 Hodnotících: 10 Zobrazeno: 3341x
Velmi výrazný vliv na chuťové parametry piva má použitý kvasničný kmen. Ve strarověku a středověku si každý pivovar uchovával svoji vlastní kulturu a kvašení probíhalo více méně samovolným kvašením.
Od dob 18 století jsou postupně šlechtěny kulturní kvasničné kmeny, které jsou uchovávány ve sbírkách po celém světě. U nás je sbírka kulturních kvasinek uchovávána na Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském a v současné době obsahuje více než 100 různých kvasničných kmenů.
Nová generace buněk vzniká v propagační stanici, což jsou vlastně bioreaktory na výrobu biomasy tedy kulturních pivovarských kvasinek. Zdrojem kvasinek jsou pivovarské kvasničné sbírky, a v propagační stanici jsou pomnoženy do provozních objemů. Několikrát ročně je potřeba původní kvasničnou kulturu obměnit.
Kvasinky mohou být nasazeny opakovaně. Pro zajištění kvalitního průběhu kvašení i při opakovaném nasazení slouží oddělení kvasničného hospodářství. Snímání kvasnic po ukončení hlavního kvašení probíhá do speciálních kvasničných van. Před vlastním uchováním jsou kvasnice proprány podchlazenou vodou, a případně může být odstraněny kalové částice pomocí vibračního síta. Kvasnice mohou být uchovávány po dobu maximálně několika dnů, s občasnou výměnou podchlazené vody.
Při optimálně vedené technologii a udržení mikrobiologické čistoty mohou být kvasinky nasazeny 8 i více krát.
Hodnocení článku
Pro hodnocení se nejprve přihlašte.
Celkem 0 komentářů | Komentovat |