úvod
homepage

Portál České hospůdky vytisknout článek

Přidáno: 12. ledna 2007  •  Autor: Michal Palán
průměrné hodnocení Hodnocení: 2 hodnotících Hodnotících: 2 počet zobrazení Zobrazeno: 3881x

Ještě donedávna jsem ani netušil, že na českém internetu existuje tak rozsáhlá databáze hospůdek, jakou můžete nalézt právě na portále České hospůdky.cz.

Představte si například volný večer a kamarádi se již naléhavě ptají, kam se půjde. Internet po ruce, ale jen pět minut času. A právě v tuto chvíli je nejlepší čas pro zmíněný web. Portál České-hospůdky.cz je totiž především velmi rozsáhlou databází hospůdek, restaurací, pivnic, vináren, kaváren, čajoven, motorestů, pizzerií, sportovních i hudebních klubů a nalezneme tady i nějaké cukrárny.

Katalog je většinou od toho, aby v něm návštěvníci hledali potřebné informace, jak tedy lze vyhledávat mezi zmíněnými podniky? Můžeme začít například výběrem okresu, resp. města. Zvolím například Prahu 1, kde je nám k dispozici 473 restaurací, 70 hospůdek, 42 vináren, 73 kaváren atd. Zde je nutné zmínit, že mimopražské restaurace a hlavně hospůdky jsou často (ale ne vždy) uvedeny pouze jako kontakt s otvírací dobou, bez jakýchkoli dalších informací nebo fotek. Přijít do takového podniku proto vždy znamená určitý risk. Naproti tomu v kategorii kavárny nebo vinárny, které se s internetem kamarádí zpravidla lépe, jsou často uvedeny právě velmi lákavé fotky a často zde nalezneme i řadu dalších informací. Mezi ty patří nejnižší ceny základních poživatin (pivo, láhev vína, hotové jídlo apod.), pro milovníky piva bude nejcennější informací točená značka a ostatní labužníky může oslovit seznam nabízených nápojů či jídel (různé druhy lihovin, míchané nápoje, hotovky, národní kuchyně atd.) To, že nejsou objekty popisovány jen krátkým lákavým textem, nýbrž holými informacemi o nabízeném sortimentu, umožňuje snadnou tvorbu anglické verze, kterou využijí především cizinci, kteří jsou vždy vítanými hosty. U jednotlivých objektů poté zpravidla nechybí adresa, telefon a často ani e-mail, někde je dokonce uveden i odkaz na vlastní stránky toho kterého podniku.

Portál České hospůdky
Portál České hospůdky

Vyhledávat můžeme i důkladněji, podle provozní doby, názvu hospůdky či právě podle nabídky. Není tedy problém najít například všechny restaurace v Praze, kde vaří francouzskou kuchyni, nabízí nápoje pro děti nebo možnost hrát billiard. Několik set vyhledávacích kritérií uspokojí snad každého. Co se týče rozsahu databáze, tak pro představu například z našeho městečka, které má zhruba 10 000 obyvatel a okolo 30 hospůdek, jich na webu najdeme dvanáct, ovšem pouze u dvou byly podrobnější informace. Důležitým prvkem je u každého podniku hodnocení návštěvníků, kde je 0 až 5 bodů udělováno za kvalitu obsluhy, čistotu prostředí, kvalitu a chuť jídla, celkovou atmosféru, plus může každý přidat nějaký vlastní komentář. Díky tomu lze například zobrazit jen TOP 30, neboli 30 nejlepších hospůdek ve městě nebo dokonce v celé republice. Pokud by ale hodnocení návštěvníkovi nestačilo, může na stránkách zanechat příspěvky na jedno z témat v diskusním fóru.

Možnost zadávat nové podniky má jak majitel či provozovatel, tak dokonce i host a i proto se databáze docela slušně rozrůstá. Cílem debaty by se ale mohlo stát množství reklam, nejen na úvodní stránce. Avšak z naprosté většiny se jedná právě o reklamy hospůdek a restaurací, které jen chtějí být více vidět, nebo je doporučuje samotný portál. Proto se podle mého názoru nejedná o nějaký rušící element. Na hlavní stránce je pak uveden seznam nejnovějších i nejžádanějších podniků a nějaká zajímavá anketa.

Web je po grafické stránce vcelku povedený, k tématu o hospůdkách je velmi vhodná červeno-béžová barva pozadí a mezi grafickými prvky silně převládají právě zmíněné reklamy. Celkově tedy web patří mezi ty jednodušší, důležitější než forma je tady bezesporu obsah. Nevýhodu bych ale jednu uvedl, a sice chybějící možnost zobrazení mimopražských podniků na mapě. Dnešní doba je stále více mobilní a tak je více než chvályhodné, že portál lze nalézt i ve verzích pro mobilní telefony s WAP a také v „manažérské verzi“ pro PDA zařízení. Přičemž v obou verzích lze vyhledávat a výsledky řadit podle mnoha kritérií.

Jako třešničku na dortě jsem si nechal sekci zábava, která by se určitě uživila i jako samostatný web, ale na druhou stranu humor k hospůdkám neodmyslitelně patří. První věcí, na kterou narazíte, jsou vtipy a citáty na různá témata, nejenom pivní. Co mě ale okouzlilo nejvíc, byla celkem rozsáhlá sbírka freewarových, volně stažitelných animací, her ve Flashi. Logické i postřehové hry, série her s tučňáky nebo animované klipy na známé písně. Opravdu vřele doporučuji.

Hodnocení: 9/10

Více na České-hospůdky.cz

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 0 komentářů Komentovat
Vyhledávání