úvod
homepage

Pivo pod stromeček? vytisknout článek

Přidáno: 14. prosince 2004  •  Autor: Honza Kočka
průměrné hodnocení Hodnocení: 1,15 hodnotících Hodnotících: 14 počet zobrazení Zobrazeno: 4228x

Zatímco vánoční dárek v podobě whisky vyvolá úsměv na každé tváři, lahvinka dobrého vína z uznávané vinice dozajista neurazí, s lahví piva byste mohli narazit.

V našich zeměpisných oblastech se má za to, že pivo je jen levný způsob příjmu alkoholu. Devastace image piva jako takového, kterou přivodilo několik desetiletí vlády jedné strany, se bude měnit jen těžko.

Oblíbené rčení, že pivo je vlastně náš tekutý chleba, dnešní mládež již nejspíš nepamatuje. Nicméně při pohledu na cenu lahváčů v některých supermarketech člověk musí nabýt dojmu, že pivo je opravdu určeno pro bezdomovce a nezaměstnané.

Naštěstí díky úporné snaze samotných pivovarů o nápravu situace se konzument, kterého nelákají party „G“ a vypité hektolitry, může těšit na příjemný zážitek s pivem. A v období Vánoc to platí dvojnásob. Zatímco však vánoční dárek v podobě whisky vyvolá úsměv na každé tváři, lahvinka dobrého vína z uznávané vinice dozajista neurazí, s lahví piva byste bohužel mohli narazit.

A přitom se už i u nás dají koupit skvosty, které svojí chutí přinejmenším mile překvapí. Pravdou je, že český pivař zvyklý na chuť plzeňského piva, může být touto zkušeností uveden do rozpaků. Vždyť pivo má podle našeho zaběhnutého myšlení chutnat pouze jako vychlazená dvanáctka. Ale jsou to právě Vánoce, čas dárků a překvapení, který je přímo stvořený k tomu, aby člověk mohl poodhalit roušku tajemství světa piva a nadělit svým bližním nějakou tu dobrotu s pivní pěnou.

Jak již bylo řečeno, i u nás se dají již pořídit perly světového pivovarnictví. Nicméně ten, kdo má možnost vycestovat do zahraničí, má rozhodně větší možnost výběru. A proto raději začněme tam. Nejjednodušší je, jak již bylo mnohokrát napsáno, kupovat pivo v Belgii. Stovky až tisíce značek piv od obligátních místních ležáků až po ty vyloženě raritní, jako jsou lambiky nebo trapistická piva. Pokud by si člověk nevěděl rady, stačí se ptát po pivech svrchně kvašených, dokvašovaných v lahvi. Zde s největší pravděpodobností neudělá chybu. Může se totiž jednat o jak o trapistická piva Orval, Chimay, Rochefort, Westmalle nebo Achel, tak i o silný zlatý belgický ale typu Duvel. Pro ty, kteří chtějí experimentovat, se nabízí pestrá škála piv zvaných lambik, která jsou kvašená spontánně a zrají až tři roky. S touto dlouhou a náročnou přípravou jde ruku v ruce i cena. Nebuďte proto překvapeni, že za „sedmičku“ takovéhoto piva zaplatíte i 5 až 7 Euro.

Pokud by chtěl pivař opravdu něco výjimečného, dobrá volba je i pivo šampaňského typu DeuS z pivovaru Bosteel. Přes jedenáct procent alkoholu, lehounká a svěží chuť s pomerančovými tóny a celý rok zrání v oblasti Champagne nese s sebou i vyšší cenu. Na lahev si připravte 15 Euro.

Nejen Belgie, ale i pro Čecha pivně spíš nezvyklý kraj jako Rakousko, má svá překvapení. Zde jednoznačně dominuje pivo Samichlaus, se 14 procenty alkoholu, nejsilnější spodně kvašené. Připravte si zhruba 150 Kč za třetinku.

Ani ti, kdo cestují do Spojených států, nepřijdou zkrátka. Takový World Wide Stout z pivovaru Dogfish ze státu Delaware, s 18 procenty rozhodně silné svrchně kvašené pivo, vás sice připraví o deset amerických dolarů, ale zároveň vám připraví takové chuťové hody, na které budete ještě dlouho a rádi vzpomínat. A pokud vám zbyde dolarů sto, můžete zakoupit jednu lahvičku nejsilnějšího piva na světě vůbec. Jedná se o Utopia z pivovaru Sam Adams z Bostonu. Se svými necelými 25 procenty alkoholu, rozinkovou chutí a několikaměsíčním dozráváním v sudu po burbounu uspokojí i nejnáročnější fajnšmekry.

A jak jsme na tom u nás doma? Pokud pominu drahé zbytečnosti typu Corona, naskýtá se pestrá škála zahraničních, zejména pak belgických piv. Díky majiteli Pivovarů Staropramen, nadnárodní společnosti Inbev, se konečně i u nás začíná široká veřejnost dozvídat o kvalitě těchto piv. Další vhodnou volbou jsou pak pivní speciály Murphy Stout a Red irish, Beamish stout, trapistický Chimay nebo anglický Newcastle Brown Ale. Bohužel většina těchto piv nemá vánoční balení, tudíž jste odkázáni na jednotlivé láhve.

Pokud tedy chcete překvapit někoho, na kom vám záleží, máte dvě možnosti,jak toho dosáhnout. Nejlepší, i když ne zrovna nejjednodušší, je zakoupit trapistické pivo Chimay, nejlépe pětileté Grand Reserve. Nejenže získáte exkluzivní balení, ale i originální chuť. Pivo Chimay totiž s věkem získává originální chuť portského, která určitě osloví i nepivaře. Nejjednodušší je ale zajít do super- a hypermarketů a vybrat si dle své chuti a finančních možností. Dnes vám totiž leckde vše hezky a úhledně zabalí, takže budete mít nejen pivo dle svého výběru, ale budete mít možnost ovlivnit i balení.

Takže s chutí do toho, jsou přece Vánoce.

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 2 komentáře, poslední komentář: 25.05.2006 21:24 Komentovat
newcastle milan25.05.2006 21:24
chcem sa informovat,kde by som si mohol zakupit,resp. objednat pivo zn.newcastle brown ale(myslim...
Utopia Zbyněk20.12.2004 15:18
Můžeš prosim tě přidat ještě nějaké informace o tom nejsilnějším pivu na světě? Kde...
Vyhledávání