Pivní Valentýn. Jaký byl?
Hodnocení: 2,4 Hodnotících: 10 Zobrazeno: 4798x
Březnové setkání klubu znalců piva se blíží, proto se dnes se zpožděním a s omluvou vracím k naší poslední ochutnávce - k Valentýnovi.
Pivní Valentýn
Doufám, že jsem úvodem článku neodradil naše milé čtenáře - já prostě tyto komerční běsnění "moc nemusím". Nicméně i pro mě Valentýn byl záminkou k vybrání pivní oblasti, na kterou jsme se v únorovém setkání zaměřili. Když už máme toho ochránce zamilovaných,proč nezkusit české ochucené pivní speciály, doplněné podobně zaměřenými "dobrotami" z Belgie. Proto ten, kdo obětoval pohodlí nedělního volna (pro tentokrát jsme posunuli setkání z pondělí na neděli - zřejmě to nebyla nejšťastnější volba, neboť se nás sešlo míň než obvykle), měl možnost ochutnat následující piva:
Česká Republika:
Pivovarský Dům banánové-pšeničné pivo
Pivovarský Dům višňový světlý ležák
Černá Hora Black Hill
Benešov Sedm kulí
Modrá hvězda polotmavý višňový ležák, Dobřany u Plzně
Starobrno Červený drak
Starobrno Black drak
Pestrá Valentýnská nabídka piv
Belgie:
Duvel - svrchně kvašené pivo, dokvašované v láhvi. Kategorie silné zlaté belgické ale
Belle-Vue - lambic kriek. Pivo tři roky zraje v dubovém sudu, ovocné kvašení probíhá po dobu 6 měsíců.
Duchesse de Bourgogne Belgie, pivo svrchního kvašení, kategorie Brown ale
Augustijn - svrchní kvašení, kategorie Abbey
Goudenband - svrchní kvašení, kategorie Abbey
Tripple Karmeliet
Kwak
A co nejvíce zachutnalo?
Začněme od piv, která svou barvou nejvíce připomínají Valentýna, tedy od piv kategorie kriek. Zde byl vítěz jednoznačný - Belle-Vue svojí příjemně trpkou, osvěžující a dobře vyváženou chutí jasně převálcovalo své konkurenty. Není to zřejmě náhoda, že Belle-Vue je nejprodávanějším pivem kriek na světě - roční produkce činí 200 tisíc hekrolitrů. U piv De Ranke a Echte Kriek (nyní přejmenované na Echten Kriekenbier - základ tvoří pivo svrchně kvašené a ne pivo spontánně kvašené jako u originálních krieků) svojí kyselostí rozdělilo příchozí na dva tábory - "dobré pivo" a "tohle tedy nemusím". Překvapivě jediným vážnějším kandidátem Belle-Vue nakonec byl polotmavý višňový ležák z restauračního pivovaru Modrá Hvězda v Dobřanech u Plzně.
Belle-Vue, pivo kategorie lambic kriek
Druhá kategorie piv - silná belgická ales s obsahem alkoholu 8% a výše - Duvel, Augustijn, Goudenband, Kwak a Tripple Karmeliet, vítěze nemělo. K mé radosti většina lidí, která tato piva ochutnala, s potěšením konstatovala dobrou pitelnost i při (pro nás nezvyklém) vysokém obsahu alkoholu. Na závěr jsme se shodli, že výběr piva by byl nejspíš ovlivněn pivním sklem - zde by volba padla na Duvel a Trippel Karmeliet.
Závěrečná kategorie - nazveme jí třeba "ostatní piva", mi způsobila největší zklamání celého setkání. Podle mého úsudku jedno z nejlepších belgických piv - Duchesse de Bourgogne - zástupce kategorie piv Brown Ale, zcela propadlo. Vyvážená sladko kyselá chuť, která mě na tomto pivu fascinuje, prostě a jednoduše u vás nezabodovala. Z dalších zástupců Černý drak byl oblíbenější svého červeného kolegy, Kule z Benešova i Pivní Šamp si většinou získaly vaší přízeň.
Duchesse de Bourgogne, pivo kategorie Brown Ale
Co dodat závěrem? Snad jen to, že se k zahraničním speciálům určitě vrátíme. Nejpozději snad v létě, kdy plánujeme ochutnávku pšeničných piv belgických a bavorských. Rozhodně si zaslouží naší pozornost a většina z nich stojí minimálně za ochutnání.
Na setkání s vámi se těším už toto pondělí - kromě polotmavých piv bude k ochutnání i jeden zástupce stoutů - Murphy (když je v březnu toho Svatého Patrika, patrona všech Irů). A protože opakování je matka moudrosti, tak ještě jednou: pondělí, 29.3., od 16 hodin v pivovarském domě v Ječné ulici (v Praze).
Hodnocení článku
Pro hodnocení se nejprve přihlašte.
Celkem 0 komentářů | Komentovat |