úvod
homepage

Josef 2. aneb České národní opruzení vytisknout článek

Přidáno: 16. listopadu 2011  •  Autor: Martin Jarošek
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 4493x

Po pivním crazy muzikálu Únos Heinekena se ostravské divadélko Zběsilá Pípa (Protistátní prodělečná dezorganizace) chystá uvést premiéru dalšího kusu, který je zkomponován v podobném duchu - pivní zpěvohru Josef.2.

Tentokrát jsem sáhl po výhradně historickém materiálu. Letos v Českých zemích a na Moravě slavíme (jak kdo) již 230. výročí zrušení nevolnictví. Toto téma mne zajímá již přes 30 let, proto je další pivní muzikál přesně o tom. Děj hry je velmi prostý. Nevolníci po úmorné robotě v obci Kocovidlo vejdou do šenku, kde je na čepu zkažené a zkyslé pivo, které chutná jen místnímu prasáckému drábovi. Jako nevolníci si nemohou volně zajet na pivo někde jinde, proto chystají rebelii, která by jim pomohla z jejich utrpení. Nejprve je fyzicky napaden zlořečený sládek Hložek původem z Nového Bydžova, který do hospody neuváženě vstoupil, pak je problém nekvalitního moku diskutován s geniálním sládkem F.O. Poupětem, který se v Kocovidle zastavuje na svých cestách.

Když je příchozím fanatickým páterem A. Koniášem vedle husitské literatury spálena též česká Příručka pro výčepníky a historický almanach Kwasní nápojowé králowství českého, rozhodne se osazenstvo krčmy napsat protestní petici samotnému císaři Josefovi 2.. Ten nic netuše bohémsky popíjí se svou matkou Marií Terezií na svém zámku ve Vídni, avšak když se mu donese jakému strádání je vystaven sprostý venkovský lid, napíše Patent o zrušení nevolnictví a o svobodě výběru pivních značek a Patent toleranční, kterým legalizuje evangelickou víru. Tyto svoje revoluční počiny jede hned prezentovat do Kocovidla, kde F.O. Poupě a napravený Hložek zrovna uvařili nové chutné pivo...

Děj doplňuje ještě vlašský dřevěný panáček Pivocchio, který díky svému enormně dlouhému nosu nemůže řádně pít pivo z půllitru a já si ve hře zahraji svou oblíbenou jiráskovskou postavu českého bratra Žalmana.

Přes zhruba 50% obměnu původního ansámblu a počáteční organizační těžkosti (nevyhovující zkušebna – hospoda kde se zpočátku zkoušelo mezi místními podnapilými hosty) Josef 2. dospěl až ke svým dlouho očekávaným premiérám, které se konají 19. a 26.11. v ostravském klubu Hobit. Pít se bude místní Qásek (o kterém je ve hře mimochodem i oslavná píseň), návrh, že by měl být v zájmu věrohodnosti odpornosti čepovaného piva v 1. části hry podáváno Géčko, či PU naštěstí neprošel. Věřím, že se Josef 2. bude líbit a že s ním navštívíme i jiná česká města.

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 3 komentáře, poslední komentář: 07.12.2011 22:00 Komentovat
Zběsilá pípa v Litomyšli Jirka07.12.2011 22:00
Pro mimoostravské. Divadlo Zběsilá Pípa bude vystupovat 17. prosince v Litomyšlské...
Re: Kontakt Luděk26.11.2011 00:33
Kontakt na Martina Jaroška je zde na SP: martinjarosek@hotmail.com
Kontakt Jirka25.11.2011 10:03
Dobrý den, mohl bych dostat kontakt na toto pozoruhodné umělecké těleso? kohak@lit.cz nebo...
Vyhledávání