úvod
homepage

Hurá, do Budějc přivezli pivo! vytisknout článek

Přidáno: 5. června 2011  •  Autor: Jiří Kaňa
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 4122x

Jen škoda, že už s ním zase odjeli.

 

Jednou do roka, na přelomu května a června, míváme v Českých Budějovicích možnost dopřát si na jednom místě víc zajímavých piv. Dva dny intenzivně ochutnáváme, abychom se po zbytek roku mohli vrátit k běžné budějovické pivní víceméně nudě.

 

Letošní patnáctý ročník slavností piva se docela vydařil, alespoň tedy z mého pohledu. Aby ne, když mi až pod nos přivezli piva, ke kterým bych se jen tak nedostal. Zde je pár postřehů z těch dvou hektických večerů až nocí:

 

* Spousta lidí v kombinaci se spoustou piva, to může znamenat i problémy. Naštěstí jsme se k žádným nenachomýtli. V pátek večer nějaký borec prošel zavřenými skleněnými dveřmi, za což byl odměněn potleskem v sále. V sobotu jsem na toaletě potkal mladého pána se zakrvaveným obličejem. „Co se ti stalo?“ „Dlažební kostka…“ Jinak snad vše bez problémů, tiskovky PČR jsem ale nesledoval.

* Opět se ukázalo, že nemá smysl spoléhat se na výčepy v zastřešeném pavilonu, kde se točí různá soutěžní piva (odhaduji to tak na 15 – 20 různých piv). Při pátečním návalu obsluha při nejlepší vůli nestíhá, v sobotu je zas většina vzorků vypitá. Ať z toho či onoho důvodu je tento výčep spíš nepoužitelný, prostě jako kdyby tam nebyl. Naštěstí i letos dost pivovarů přijelo s vlastním stánkem.

* Nejstrašnějším pivním přízrakem letošního ročníku pro mne bylo jednoznačně konopné pivo z Nové Paky. Sladké, hodně sladké, ovocné (kde je to konopí?), odhaduji to tak na 10% ovocných bonbónů v původní mladině. Paskvil, který ovšem táhne.

* Táhnou i Svijany. Pozoruji, že v podvědomí běžného pivaře se Svijany usídlily jako velmi slušné pivo, které je záhodno vyhledávat. Nezbývá, než svijanským pogratulovat k úspěchu. Kromě Svijan táhne i Červený král z Vratislavic, již klasický „marketingový trhák“ slavností.

* Nejvíce mě potěšila přítomnost stánků z Jihlavy a Kladna, zejména po ochutnání. Nikoli Ježek, ale Radniční pivovar mě vábí do Jihlavy. Jihlavská pšenice mě sice neoslovila, zato ležákem jsem byl okouzlen. Ta krásná vůně, jako když strčíte hlavu do pytle s chmelem! Jihlavské pivo je chmeleno v našich končinách spíš neobvyklými chmely, na chuti a vůni se to projevuje velmi pozitivně.

* Dalším místem, kam jsem se rád vracel, byl stánek pivovaru Starokladno s rozvernou dámskou obsluhou. Pšenice mi nechutnala, ležák ušel, ale 14% polotmavý „Ležák mistra taviče“ (což mnozí z nabídkové tabule k značnému povyražení obsluhy mylně četli jako „Ležák mistra Laviče“) se mi stal dalším vrcholem akce. Hutný, svěží a výrazně hořký speciál. Silnou hořkostí a příchutí pomeranče mi to připomínalo můj oblíbený IPA. „Lavič“ to u mě letos vyhrál a rád jej zas někdy vyhledám.

* Nakonec jsme se pohybovali už jen v magickém trojúhelníku Kladno – Jihlava – Zvíkov a bylo nám v něm velmi, velmi dobře.

 

Tak zase za rok. Přijeďte, milí pivovarští, a zas nám něco dobrého přivezte.

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 3 komentáře, poslední komentář: 17.06.2011 22:38 Komentovat
výčep s mincovníkem Novak17.06.2011 22:38
Nemáte více informací z praxe o výčepech s mincovníkem? něco jako:...
Re: Nějaký mini v Budějicích? Jiří Kaňa06.06.2011 13:14
Protože nemám kapitál na rozjezd :-)
Nějaký mini v Budějicích? Weetek06.06.2011 13:06
Jirko, proč vlastně u vás ne a ne vzniknout nějaký minipivovar? Mají ho i daleko menší...
Vyhledávání