úvod
homepage

Louny nebyly první, nebudou poslední… vytisknout článek

Přidáno: 27. ledna 2010  •  Autor: Weetek
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 4352x

Nedlouho po definitivním uzavření historických pivovarů ve Znojmě a Kutné Hoře přichází Heineken s dalším příspěvkem k rozvoji českého pivovarnictví. Řada došla na pivovar v Lounech. Bohužel, je skoro jisté, že tím se procesy „optimalizace výroby“ nezasta

Pivovar v Lounech se uzavírá, výroba se přesouvá, zaměstnanci se propouštějí. Smutný obrázek, který za několik let působení Heinekenu v České republice vidíme už potřetí, a jistě ne naposled. Pohled na državy Heinekenu v jiných zemích bohužel útěšnější obraz neskýtá. Spíš naopak.

Obrázek první: Finsko. Helsinki Times 8. října 2009 přináší zprávu, že společnost Heineken se rozhodla do konce příštího roku uzavřít jeden ze dvou svých pivovarů v zemi, Torneå Bryggeri Aktiebolag ve městě Tornio, výrobce populárního piva Lapin Kulta. “Je to pro nás těžké rozhodnutí”, uvedl manažer společnosti Jan-Kees Nieman.Pivovar v Torniu má dlouhou a hrdou tradici. Bohužel, ponechání dvou pivovarů v provozu není ve smyslu nákladů a efektivnosti možné a ztráta pracovních míst je bohužel nevyhnutelná.“ O práci tak přichází v prvním kroku zhruba 30 z celkového počtu 100 pracovníků. O značku Lapin Kulta, nejúspěšnější finské pivo, však její milovníci nepřijdou. Její výroba bude při plném zachování kvality a charakteru převedena do druhého pivovaru společnosti Hartwall v Lahti, který také zaměstná 20 pracovníků uzavíraného pivovaru v Torniu.

Komentář autora: Typická heinekenovina. Pivovar v laponském Torniu byl založen v roce 1873, což je mimochodem jen o devět let později, než Heineken. V neskonale obtížnějších podmínkách chudého regionu severního Finska si rozhodně nevedl špatně a jeho pivo Lapin Kulta se stalo nejpopulárnějším finským pivem, známým i za hranicemi země. Ke své smůle se v roce 1980 spojil s pivovarem Hartwall, což oba provozy dovedlo až do náruče Heinekenu. A ten, jak známo, činí i „bolestná rozhodnutí“. Nezbývá, než popřát propuštěným hodně štěstí při hledání obživy, jako dobrý nápad se jeví třeba tradiční pěstování sobů. Snad si ti prosťáčci nemysleli, že by si Heineken v tak nepivní zemi, jakou je Finsko, vydržoval dva (!) pivovary…

Obrázek druhý: Velká Británie. Přesněji, Anglie, dokonce jedno z center anglického pivovarnictví. 13. října 2009 zjišťují čtenáři listu Guardian, že Newcastle Brown Ale, ikonické pivo a zakladatel osobitého pivního stylu, nebude po 82 letech výroby už více vařeno v Newcastlu. Současný majitel značky, nadnárodní firma Heineken, se totiž rozhodl uzavřít Federation Brewery v Gatesheadu a přesunout výrobu značky na sever hrabství Yorkshire, do Todcasteru. A to jen pět let poté, co se pivo stěhovalo v rámci města přes řeku ze svého tradičního domova Tyne Brewery, který byl vzápětí uzavřen a prodán i s lukrativními pozemky na trhu nemovitostí. Současné kroky firmy Heineken povedou ke ztrátě 63 pracovních míst nyní a dalších 100 ve výhledu příštích dvou let.

Komentář autora: Tady už Heineken tnul skutečně do živého. Newcastle Brown Ale patří mezi posvátné modly anglických pijáků. Den poté, co byl roku 1927 poprvé čepován, urgovala policie v pivovaru, aby příští várka byla o něco slabší, neboť cely jsou plné opilců. Populární „Broon´s“ si získal přezdívku „pes“, neboť venčení psa bylo častou výmluvou jeho milovníků před svými manželkami. Jeho stěhování, nebo spíš vyhazov z rodného města v podstatě bere smysl jeho názvu. Newcastle Brown Ale, vařený jinde než v Newcastlu? Dává to smysl? Jistě, z finančního hlediska…

A seznam nekončí. Heineken na podzim minulého roku oznámil plány na uzavření dalších pivovarů, namátkou v Rumunsku nebo v Rusku, kde tento nemilý, ale jistě nevyhnutelný osud potká nejen uralský pivovar Ivan Taranov, ale i petrohradský závod Stěpan Razin, nejstarší pivovar v celém Rusku. Nesmutněte, milí pivaři, díky velkým investicím do jiných ruských pivovarů (často v úplně jiných regionech) o svá oblíbená piva nepřijdete. No a zaměstnancům…ehm…dáme slušné podmínky při jejich „odchodu“.

Fiktivní komentář manažera Heinekenu (je v dobrém rozmaru, za úspěchy na poli racionalizace a optimalizace výroby dostal právě přidáno, a tak se před partičkou golfu trochu rozpovídal): „Říkáte Louny? No, víte, my toho teď zavíráme víc, ale počkejte, vybavuju si. Tam v té oblasti máme pivovarů několik. To víte, to jinak dopadnout nemohlo. Je to starý pivovar? Z roku 1890? Víte, ten náš byl starší, a taky jsme ho zavřeli a celé to někam přesunuli… Jde o to být rozumný. Když je to neefektivní a nerentuje se to tak, jak by mohlo… Jak se to pozná? No, my to poznáme. Protože je to naše, a na našem si můžeme dělat, co nám libo. Neměli jste nám to prodávat, vy kluci pitomí.

Heineken ovšem jen neuzavírá, ale také získává. Před pár dny bylo oznámeno úspěšné převzetí mexické pivovarnické skupiny FEMSA Cerveza a také jednání s indickými United Breweries zdárně pokračují. Mexické a indické zaměstnance už z toho jistě mrazí …

 

 

 

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 17 komentářů, poslední komentář: 21.02.2010 08:20 Komentovat
Ruku na srdce Jarda21.02.2010 08:20
Přestože nebydlím tak daleko od Loun, lounské pivo jsem nepil. Podle mne by na trhu měly...
Pěkný, ikdyž smutný článek Martin Jarošek09.02.2010 12:04
Navíc psaný sarkasticky zábavnou formou z kategorie černého humoru. Jen podotýkám, že...
Pěkný, ikdyž smutný článek Martin Jarošek09.02.2010 11:39
Navíc psaný sarkasticky zábavnou formou z kategorie černého humoru. Jen podotýkám, že...
Pěkný, ikdyž smutný článek Martin Jarošek09.02.2010 11:38
Navíc psaný sarkasticky zábavnou formou z kategorie černého humoru. Jen podotýkám, že...
Pěkný, ikdyž smutný článek Martin Jarošek09.02.2010 11:38
Navíc psaný sarkasticky zábavnou formou z kategorie černého humoru. Jen podotýkám, že...
Pěkný, ikdyž smutný článek Martin Jarošek09.02.2010 11:36
Navíc psaný sarkasticky zábavnou formou z kategorie černého humoru. Jen podotýkám, že...
Re: Re: Chut piva Martin Povýšil07.02.2010 20:06
Nedávno jsem dostal "originál" Bažanta ze Slovenska a po dlouhé době to bylo pivo, které...
Re: Chut piva Mikan30.01.2010 17:31
To jsem pochopil, co Pavel srovnával. Já nemám k originálu Bažanta z Hurbanova přístup,...
Vyhledávání