úvod
homepage

Pivní festival roku vytisknout článek

Přidáno: 9. prosince 2008  •  Autor: Honza Kočka
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 3015x

 


Protože se pomalu ale jistě blíží konec roku, je na čase začít bilancovat. A proč tedy nezačít pivním festivalem, kde se dá najednou ochutnat nejvíce piv?

 

Pivních festivalů jsou po světě stovky, možná i tisíce. Jsou mezi nimi malé, lokální, zaměřené na určitá piva, na pivovaru regionu, ale najdeme i takové, které mají ambice být když už mezinárodní, tak alespoň největší v dané zemi.

 

Mezi takové, a hned se přiznám, že se k nim i přes jejich velikost rád vracím, jsou i Great British Beer Festival a Great American Beer festival. Oba dva festivaly jsou největší ve své zemi, na obou pak můžete ochutnat tisíce piv.

 

Na GBBF v Londýně potkáte krom domácích „real ales“ i spoustu zahraničních piv. Bar, kde se dobroty z celého světa dají ochutnat, má dobrých padesát metrů. Letos zde kupříkladu byla nabídka cirka sto piv z italských minipivovarů. Chutě, odvážná balení, prostě paráda. Dá se říct, že na daný festival je pět dní, kdy tato pivní mega party koná, málo. Navíc ve večerních hodinách je zde opravdu našlapáno a občas dostat se k výčepu je nadlidský výkon.

 

Pokud je pět dní na GBBF málo, pak pouhé tři dny na GABF je už úplné nic. Na placu je na 400 pivovarů, nějakých dva tisíce piv, nejvíce pivních kategorií na světě. Jen degustační soutěž čítá na 75 různých stylů. Pak vám nezbývá, než si vybrat jednu kategorii a jen tu ochutnávat. Ale například u takových amerických pale ale byste museli zvládnout na stovky vzorků. I jen kategorie bohemian pilsner najdete alespoň u třiceti pivovarů.

 

Oba dva výše zmíněné pivní festivaly jsou lahůdkou pro každého pivaře. Nejen Londýn, ale i Denver, kde se GABF koná, pak má spoustu pubů, kde se večer můžete doladit. Na těchto stránkách již několikrát zmiňovaný Falling Rock vás zaskočí nabídkou desítek točených piv. I přesto, že na těchto akcích a místních pivnicích najdete stovky, vlastně tisíce piv, s kterými byste si vystačili na několik let, má letošní „cena“ za pivní festival zůstává v Evropě. Vlastně zůstávají v Evropě, protože u mě je to letos plichta.

 

Při mém rozhodování o nejlepší dojem z pivního festivalu jsem se zasekl na dvou volbách. A ačkoliv se jednalo o úplně jiné akce svým pojetím, rozsahem, umístěním a návštěvností, vítěz mi z toho nevyšel. Tudíž za letošní rok 08 mohu prohlásit, že největší, či možná spíše nejlepší dojem na mě udělaly následující akce: Slunce ve skle pořádaný Pivovarským dvorem v Černicích u Plzně a European Beer Festival v Kodani pořádaný dánským sdružením příznivců zajímavého piva.

 

Slunce ve skle, sraz minipivovarů v Plzni(článek o dojmech z této akce najdete zde), mě mile překvapil svojí „jednoduchostí“, zájmem příchozích i o svrchně kvašená piva, pohodovou atmosférou. Prostě sousedský pivní dýchánek, na který ale přijeli i „přespolní“. Držím palce organizátorům do dalšího ročníku a doufám, že jim příští rok vyjde v ústrety i počasí.

 

EBF, Evropský pivní festival, který byl doslova evropský(zastoupením amerických „craft breweries“ na stáncích dovozců ho lze považovat za světový), měl zase jiná, svá nej. Ačkoliv se jednalo o nabídku úžasných piv, návštěvností lehce přes dvacet tisíc pivařů patří v evropském měřítku mezi ty menší. Ale právě to mu přidalo na atraktivitě. Zastupující pivovarníci, dovozci a odborníci měli čas podiskutovat s příchozími, probrat různé pivní kategorie, prostě se jim více věnovat. A na celkové atmosféře akce to bylo znát.

 

Navíc prostředí, distribuční hala pivovaru Carlsberg, která letos bude srovnána se zemí, protože byl postaven nový pivovar „za městem“, dodávala celé akci lehkost netradičního prostředí. A také krom jiného jste zde mohli ochutnat i nejdražší pivo na světě, kde vás lahvinka piva přijde na nějakých šest tisíc Kč. Podle slov pivovaru neuvažují o exportu do České republiky:). Velké pivovary představovaly piva, které by jim mohly závidět i naše minipivovary, ochutnat jste mohli od lambiků až po netradiční moky dánských mini. A že jich během posledních deseti let na tamním trhu objevilo na sto! Jednoduše z celého festivalu čišela lehkost, pivní osvěta a porozumění.

 

A pro mě samotného bylo i milým zadostiučiněním, že zájem o české pivo byl opravdu veliký. Díky porozumění pivovarů Primátor z Náchoda, Rychtář z Hlinska, Bernard z Humpolce, Pernštejn z Pardubic, Ferdinand z Benešova u Prahy(a také našeho Kocoura) jsem mohl zrealizovat stánek s nabídkou českých piv. Bylo pak skvělé diskutovat s návštěvníky akce o rozvoji minipivovarů u nás, o pivnicích celé země, kde točí vícero piv(až to vypadalo, že pivní turistika ze zahraničí převyšuje zájem domácích pivařů), srovnávat piva na stánku s těmi, která mají možnost zakoupit ve svém regionu, prostě si vychutnávat zájem o české pivo. Myslím, že naše speciály se v tom návalu pivních zajímavostí z celého světa určitě neztratily.

 

Těším se na příští rok, protože už i Praha by měla mít minimálně jeden, mluví se ale o dvou, zajímavých pivních festivalech. Když k tomu přidáme Slunce ve Skle II, Radniční dny v Brně, Olomoucký pivní festival, Tábor a další, k tomu rozvoj mini u nás, má se i zmlsaný pivař na co těšit.

Dej Bůh štěstí.

 

 

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 0 komentářů Komentovat
Vyhledávání