Tradiční české pivo z Moravy opět zvítězilo
Přidáno: 26. září 2008 • Autor: Jan Kočka
Hodnocení: 0 Hodnotících: 0 Zobrazeno: 2326x
Hodnocení: 0 Hodnotících: 0 Zobrazeno: 2326x
Více než třetinu všech udělených ocenění opět získala klasicky vařená piva z moravskoslezských pivovarů Zubr, Litovel a Holba
Skupina tří moravských pivovarů Zubr, Holba a Litovel vaří nejlepší piva v republice. Rozhodli tak čeští sládci a pivovarští experti v prestižní degustační soutěži České pivo 2008. Moravské pivovary Zubr, Litovel a Holba opakovaně získaly více než třetinu všech ocenění ve většině kategorií - 6 medailí z celkem 15 udělovaných. Jednu zlatou, dvě stříbrné a třikrát bronz.
Zlatá medaile pro Zubr Gold, v kategorii světlých výčepních piv, stříbro ve stejné kategorii pro Holbu Classic a druhé stříbro pro tmavé výčepní Zubr Classic společně s bronzovými medailemi, které získaly světlý ležák Litovel Premium, tmavé výčepní Litovel Dark a nealkoholické pivo Litovel Free potvrzují, že nejlepší česká piva se vaří v srdci Moravy.
Hlavním kriteriem hodnocení byla nejen kvalita, chuť a její vyváženost, ale také vůně, barva, pěna, celkový pocit po napití a další senzorické a analytické vlastnosti. Tedy vše důležité pro konzumenta, měřeno okem odborníka. Jak uvařit nejlepší pivo v republice ví nejlépe sládková vítězné značky Nataša Rousková. „ Ctíme klasickou výrobu piva jako před více než 100 lety. Tzn. vaříme na 2 rmuty, aby si pivo vzalo to nejlepší ze sladu i chmele. Pivo u nás kvasí přirozeně na otevřené spilce a pozvolným dokvašováním v ležáckých sklepích získává správný říz. Na rozdíl od největších průmyslových pivovarů vaříme na předem danou stupňovitost a tím vyloučíme ředění piva vodou. Naše piva vznikají přirozenými procesy a není je zapotřebí uměle dobarvovat ani jinak upravovat,“ vyjmenovává výhody klasicky vařeného piva Nataša Rousková.
I když se tento postup jeví jako jednoduchý, má svá úskalí. A tím jsou především peníze, konkrétně vyšší náklady na výrobu. Proto dnes většina pivovarnických gigantů vyrábí europiva s co možná nejnižšími náklady, byť za cenu nevýrazné identické chuti. „ V rámci globalizace je běžným jevem velkovýrobců uvařit jedno pivo a prodávat ho pod různými značkami, ve skutečnosti se tedy liší jen etiketou. To, co takový pivovar ušetří na výrobě, pak může investovat do reklamy a lákat zákazníka ke koupi,“ vyjadřuje Antonín Chytil, obchodní ředitel pivovarnické skupiny Zubr, Holba, Litovel.
Pivovary Zubr, Litovel a Holba jsou ryze českými podniky a stejně jako většina malých pivovarů jako jedni z posledních ctí tradici českého pivovarnictví, kterou nehodlají vyměnit za pomíjivost okamžitého profitu. Právě díky klasické výrobě pivo všech tří značek získává svoji jedinečnou chuť a tím i konkurenční výhodu. Významnou roli sehrála skupina také jako iniciátor vzniku ochranné známky České pivo na evropské úrovni a v prosazování pravidel pro získání tohoto označení.
Hodnocení článku
Pro hodnocení se nejprve přihlašte.
Celkem 0 komentářů | Komentovat |
Vyhledávání