úvod
homepage

České pivo 2008 vytisknout článek

Přidáno: 26. září 2008  •  Autor: Josef Vacl
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 6802x

V soutěži České pivo 2008 mezi nejlepšími piva z malých i velkých pivovarů, novináři rozhodli o našich nejpopulárnějších pivech.

Celkem 24 pivovarských odborníků, sládků, vědeckých a pedagogických pracovníků vybralo z nabídky 64 značek nejlepší piva v letošní degustační soutěži České pivo 2008. Po úspěšné premiéře v loňském roce měl i letošní ročník 5 kategorií. V tradičně nejprestižnější kategorii světlých ležáků, kterých bylo posuzováno 23 značek, vyhrál Velkopopovický kozel Medium z produkce Pivovaru Velké Popovice, který patří do skupiny Plzeňský Prazdroj, a. s., na druhém místě skončil Velkopopovický kozel Premium od stejného výrobce a na třetím se umístil ležák Litovel Premium z Pivovaru Litovel, a. s., patřícího do skupiny PMS Přerov. Do kategorie světlá výčepní piva bylo přihlášeno 19 značek a vyhrál Zubr Gold z Pivovaru Zubr, a. s., ze skupiny PMS Přerov, jako druhá byla vybrána Holba Classic z Pivovaru Holba, a. s., ze stejné skupiny a třetí skončil Janáček Patriot z Pivovaru Janáček, a. s.


Mezi 7 přihlášenými tmavými ležáky obsadil první místo Rebel černý z Měšťanského pivovaru Havlíčkův Brod, a. s. Na druhém místě byl tmavý ležák Černá Hora Granát z Pivovaru Černá Hora, a. s., a na třetím místě potom Pernštejn, tmavý ležák z Pivovaru Pernštejn, a. s. V kategorii tmavé výčepní pivo soutěžilo šest značek a degustátory nejvíce zaujalo pivo Janáček, tmavé výčepní, z Pivovaru Janáček, a. s., druhý se umístil Zubr Classic, tmavé výčepní, z Pivovaru Zubr, a. s., skupina PMS Přerov a třetí místa byla udělena dvě – pivu Dačický, tmavé výčepní, z pivovaru Kutná Hora ze skupiny Drinks Union, a. s., a dále Litovel Dark, tmavé výčepní, Pivovar Litovel, a. s., opět ze skupiny PMS Přerov. Ve stále populárnější kategorii nealkoholických piv, kterých soutěžilo devět, vyhrál Radegast Birell, který vyrábí Pivovar Radegast ze skupiny Plzeňský Prazdroj, a. s. Na druhém místě skončil Svijanský Vozka z Pivovaru Svijany, a. s., a třetí místo obsadil Litovel Free z Pivovaru Litovel, a. s., ze skupiny PMS Přerov. Ceny nejlepším předával, jak se již stalo tradicí, spolu s představiteli Českého svazu pivovarů a sladoven MUDr. Přemysl Sobotka, předseda Senátu České republiky.


S trochou nadsázky lze říci: Co lepšího si může český konzument přát, než když pivovarští experti vyberou mezi vítězná piva ta, která produkují malé i velké pivovary. Potvrzuje se, že dobré a kvalitní pivo u nás vaří malé i velké pivovary,“ řekl Ing. Jan Veselý, výkonný ředitel ČSPS. „Jedná se o jedinou soutěž, kterou pořádá náš svaz. Je to soutěž dvoukolová, organizovaná Výzkumným ústavem pivovarským a sladařským, navíc podpořená přítomností notáře, což jen potvrzuje objektivnost soutěžení a podtrhuje tradiční nezávislost a nestrannost vyhodnocování soutěžních piv, je to jediná soutěž, kde vzorky soutěžící neposílají, ale kde si je pracovníci VÚPS vybírají náhodně, přímo v pivovarech,“ dodal Jan Veselý.


Celkem 106 zástupců tištěných a elektronických médií a televizních i rozhlasových stanic, druhý nejvyšší počet v historii, se letos zúčastnilo novinářské ankety popularity piv Naše pivo 2008. Nominovali 67 značek, což je nejvyšší počet v dosavadní historii ankety. Nejpopulárnějším českým pivem mezi žurnalisty je již tradičně Pilsner Urquell z Plzeňského Prazdroje, a. s., následovaný pivem Bernard z Rodinného pivovaru Bernard, a. s., pivem značky ze stejné pivovarské skupiny. Na třetím místě se umístil Gambrinus z Plzeňského Prazdroje, a. s.


Nejpopulárnější značky se mezi novináři příliš nemění, roste však počet nominovaných piv a to považujeme za velmi dobrý signál o tom, že povědomí o pivních značkách se neustále rozšiřuje,“ uvedl Ing. Jan Veselý, výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven. „A platí to, co jsme již konstatovali v uplynulých letech. Média si všímají širokého spektra značek a to je pozitivní signál pro naše pivovarníky,“ doplnil Jan Veselý.


Soutěž České pivo roku i anketa popularity piv Naše pivo jsou součástí dlouhodobého projektu Českého svazu pivovarů a sladoven České pivo naše pivo. Jeho základním smyslem a úkolem je seznamovat nejširší veřejnost s historií i současností výroby piva v českých zemích a s tím, co pivo obsahuje a jakým způsobem ovlivňuje lidský organismus, a rovněž zlepšovat image piva.


vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 3 komentáře, poslední komentář: 27.09.2008 22:03 Komentovat
Re: Posun u novinaru.... emu27.09.2008 22:03
No tohle je spíš posun Bernarda z menších značek mezi větší...
Re: Posun u novinaru.... Jiří Kaňa27.09.2008 09:38
Jojo, více značek. Vždyť jenom my jsme jich přihodili pět :-)
Posun u novinaru.... Honza Kočka26.09.2008 20:33
Pred par lety byl na tretim miste v medialni oblibe u novinaru BErnard a Budvar, vloni pak byl...
Vyhledávání