Vrchní soud v Praze zamítl žalobu na zrušení a likvidaci pivovaru Budějovický Budvar, národní podnik
Přidáno: 15. května 2008 • Autor: Jan Kočka
Hodnocení: 0 Hodnotících: 0 Zobrazeno: 2559x
Hodnocení: 0 Hodnotících: 0 Zobrazeno: 2559x
Vrchní soud v Praze zamítl v odvolacím řízení návrh na zrušení a likvidaci pivovaru Budějovický Budvar, národní podnik.
Žalobu podal Budějovický měšťanský pivovar, a.s. (dále jen BMP) již v roce 2003. V odůvodnění rozsudku Vrchní soud mimo jiné uvádí, že „sám žalobce nemá ve věci jasno, když tvrdí naprosto protichůdné skutečnosti vedoucí k protichůdným závěrům.“ Žaloba tvrdí, že předmětný národní podnik již neexistuje, na straně druhé ovšem žalobce požaduje zrušení tohoto národního podniku s likvidací. V odůvodnění se k argumentům žalobce doslovně uvádí, že „To je v logickém rozporu, jeho tvrzení jsou protikladná a vzájemně se vyvracející“. Vrchní soud se plně ztotožnil s rozhodnutím Krajského soudu v Českých Budějovicích z prosince roku 2006. Žalobce navíc musí Budějovickému Budvaru zaplatit náklady odvolacího řízení.
„Tuto žalobu BMP jsme od samotného počátku vnímali jako spekulativní, účelovou a postavenou na uměle vytvořených argumentech. Nesmyslnost argumentů nyní v odůvodnění rozsudku potvrdil i Vrchní soud. S rozsudkem jsme velmi spokojeni. Soud již ve druhé kauze rozhodl o tom, že právní subjektivita Budějovického Budvaru je nezpochybnitelná,“ říká Ing. Jiří Boček, ředitel Budějovického Budvaru. V roce 2004 Vrchní soud definitivně zamítl jinou žalobu BMP s požadavkem na výmaz Budějovického Budvaru z Obchodního rejstříku. Za těmito žalobami byla dlouhodobá snaha o budování pozice BMP jako jednoho ze subjektů, které nebude možné vynechat ze hry při případné privatizaci Budějovického Budvaru.
BMP často používá tvrzení, že má historická práva k používání pojmu „Budweiser“ a považuje se za univerzálního právního nástupce původního německého měšťanského pivovaru, založeného v roce 1795. Tato historická práva však podle Vrchního soudu v Praze neexistují. V březnu 2006 v rozsudku k jiné kauze Vrchní soud výslovně uvedl, že způsob vzniku BMP „vylučuje pojmově univerzální právní nástupnictví po jakékoliv právnické osobě“, tedy včetně bývalého německého pivovaru. Tento bývalý pivovar „Budweiser Bräuberichtigten Bräuhaus in Budweis“ zanikl v roce 1970 bez právního nástupce. Dnešní BMP byl založen jako zcela nová společnost až v roce 1992 v rámci privatizace části majetku státního podniku Pivovary České Budějovice a pouze si v roce 2001 účelově přivlastnil jméno jednoho z pivovarů, který v Českých Budějovicích v minulosti působil.
Hodnocení článku
Pro hodnocení se nejprve přihlašte.
Celkem 1 komentář, poslední komentář: 18.05.2008 11:22 | Komentovat |
Podpásovky do slušného byznysu nepatří Pavel | 18.05.2008 11:22 |
---|---|
Budějovický měšťanský pivovar nebyl naivní, když zkusil vymazat Budvar z rejstříku.... |
Vyhledávání