úvod
homepage

Desetiletí OBC pivního klubu českých lékařů vytisknout článek

Přidáno: 5. února 2008  •  Autor: Josef Vacl
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 4229x

V těchto dnech slaví desetileté výročí svého vzniku Old Beer Club. Klub, který byl založen MUDr. Simonem Jirátem, MUDr. Petrem Marečkem a MUDr. Michalem Pšeničkou, lékaři z II. interní kliniky VFN a 1. LF UK v Praze.

Ve svých počátcích se jednalo o sdružení lékařů, dnes má však mnohem pestřejší základnu 30 členů z nejrůznějších profesí, jako jsou vědci či pedagogové, a přibližně 30 členů, nepravidelných příznivců klubu. Old Beer Club je společenstvím lidí, kteří vyznávají podobné hodnoty, jež staví na tradicích výroby piva ve středoevropském regionu, uvědomují si důležitost klubového života (téměř zlikvidovaného předchozími diktaturami), mají úctu a respekt k pivovarskému řemeslu, neboť mezi jeho zástupce patřili předkové některých z nich. A to vše doplňují o zvláštní českou schopnost, zvanou cimrmanovština. „Cílem našeho snažení je pronikat do všech tajů výroby piva a poznat co nejvíce českých pivovarů a pivovárků, seznamovat se s jejich problémy a přispět dle našich možností k jejich řešení,“ uvedl MUDr. Petr Mareček, prezident Old Beer Clubu. „V neposlední řadě též usilovat o zachování a další rozkvět tradičního českého pivovarnictví v těžké době postupující globalizace světa,“ dodává MUDr. Simon Jirát, další prezident klubu. „Pivo a jeho vliv na lidský organismus považujeme za nosné téma klubu, které promlouvá k nejširší veřejnosti. Naši členové prezentují své názory v tisku a dalších mediích, přednášejí na kongresech, seminářích a při dalších příležitostech,“ poznamenává MUDr. Michal Pšenička, třetí z prezidentů OBC. „Členové našeho klubu mají možnost a jsou vyzýváni k tomu, aby pro české pivo vedle jeho konzumace i něco prospěšného vykonali,“ dodává Michal Pšenička. Členové se scházejí 6–8x do roka na výjezdních zasedáních, která se konají v pivovarech, sladovnách, restauračních minipivovarech i výzkumných ústavech zaměřených na české pivo. Součástí je exkurze, tematická přednáška, setkání s místními pivovarníky a degustace příslušné značky. Jednou ročně se konají výroční zasedání, kde je na programu seznámení s výroční zprávou, je vyslechnuta slavnostní přednáška, jsou vyznamenány významné osobnosti, udělovány tresty hříšníkům atp.

Jeho zakladatelé uvádějí, že zatímco existuje obrovské množství na pivo orientovaných klubů, jejich klub je unikátní a svého druhu jediný na světě. Zatímco většinou jde spíše o „fankluby“ určitého piva či značky a členové se orientují prvoplánově na kvantitu konzumace, Old Beer Club je zaměřen šířeji: prolíná se v něm záliba, profese a ochota veřejně se ve prospěch piva angažovanost. Spojují se v něm prvky, které z něj dělají jedinečný fenomén. Vedle klubismu a lásky k pivu jsou členové zároveň lékaři, ochotní zprostředkovávat veřejnosti informace o pivu a jeho pozitivních účincích na zdraví, pokud je konzumováno v rozumné míře. Old Beer Club spolupracuje s pivovary všech kategorií, od těch největších až po minipivovary a také se sladovnami. Dále se stavovskými organizacemi, jako je Český svaz pivovarů a sladoven, Český svaz malých a nezávislých pivovarů a také Premium Clubem, klubem zaměřeným na povznesení image českého piva.
vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 3 komentáře, poslední komentář: 12.02.2008 15:11 Komentovat
Re: xx Martin Štros12.02.2008 15:11
V článku je uvedeno, že dnes už tam nejsou dávno jen doktoři. Nicméně Jaro není Čech a...
xx Valda12.02.2008 09:06
Štofko, neškemrej o členství v klubu lékařů! Seš snad doktor?
registrácia jaro stofko09.02.2008 18:37
zdravim členov Old Beer Clubu, bol by som rád či by som sa nemohol zaregistrovat ako člen...
Vyhledávání