Cestujeme za pivem
Přidáno: 7. ledna 2008 • Autor: Jan Kočka
Hodnocení: 0 Hodnotících: 0 Zobrazeno: 3097x
Hodnocení: 0 Hodnotících: 0 Zobrazeno: 3097x
Jak se tu několikrát opakovalo, nejlepší je ochutnat pivo v místě jeho vzniku, nebo alespoň v zemi původu. Proč si tedy letos nevyrazit za pivními speciály do Belgie, Londýna, Bavorska a Vídně?
Ačkoliv se nám vloni podařilo uspořádat první cestu čtenářů serveru Svět piva za zahraničními speciály, zůstalo nakonec bohužel jen u tohoto jednoho výletu. Proto nás napadlo, že nejlepší bude vše naplánovat dopředu, aby se pak nikdo nemohl vymlouvat, že o těchto plánech nevěděl. A protože zahraničních piv, nejen tedy samotných piv, ale i pivních kategorií, je velký výběr, nejjednodušší je navštívit akci, kde můžete ochutnat vícero věcí najednou.
Zde hned jako první člověka nejspíš napadne pivní festival, v druhém sledu následované návštěvou oblasti, kde se dají najít zástupci vícero pivních stylů. A protože máme z obou výše popsaných metod poznávání báječného světa piva bohatě zkušeností, dovolíme si vám zde sepsat pár míst a akcí, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
Kdo to myslí s pivními speciály vážně, nejspíš už slyšel, potažmo ochutnal něco z nabídky belgických pivovarů. Jednak zde na relativně malém prostoru najdete spoustu zajímavých pivovarů a přehršel pivních kategorií, které za svůj původ mají právě Belgii. Za druhé jsou to místní pivní festivaly, které nabízejí tolik piv a chutí, že těch pár hodin trvání akce vám jednoduše nestačí.
A kdo by chtěl ze svých peněz utracených za cestu do Belgie vytěžit co nejvíce, musí se vydat západním směrem na přelomu února a března, kdy se zde během jediného víkendu koná několik akcí, které jednotlivě by vám zabraly spoustu času.
Belgie 29.2. - 2.3. 2008
Centrum všeho dění je Brusel, který by vám měl sloužit i jako výchozí bod. O tomto víkendu můžete ochutnat od lambiků až po trapistická piva.
Pátek – Noc velké žízně – Eizeringen - http://www.dorst.be/ - přehlídka všech lambiků, která se koná jednou za dva roky
Sobota – poslední veřejná várka lambiku v pivovaru Cantillon v Bruselu(letošní sezóny) - http://www.cantillon.be/
Sobota a neděle – Pivní festival Zythos - St.-Niklaas (cca 45 minut vlakem z Bruselu) - http://www.zythos.be/
a k tomu všemu Brusel jako takový, kde je nepočítaně malých pubů, pivní bar Delirium Tremens s nabídkou více jak dvou tisíc piv, restaurací nabízejících pivní gastronomii...
Myslím, že více není třeba dodávat. Jednoduše kolekce akcí a míst, které dávají dohromady naídku, které opravdu nelze odolat.
Londýn 5.-9.8.2008 GBBF – www.gbbf.org
Great British Beer Festival – pokud vás zajímají piva typu ale, bitter, stout a přehlídka mezinárodních piv, od Spojených států po Českou republiku, pak musíte rezervovat začátek srpna pro výlet do Londýna. Těch pár korun za letenku, kterou zaplatíte, určitě stojí za to. Stovky tzv. „real ales“ čepované (z našeho pohledu pumpované) s „hand-pulls“ , možnost návštěvy londýnských pivovarů Fullers a Meantime, puby, restaurační pivovar Porterhouse...a k tomu galerie, parlament...prostě každý si přijde na své.
Denver, USA, 9.-11.10.2008 GABF www.gabf.org
Great American Beer Festival – mysleli jste si, že jste už ochutnali vše? Můžu vás ujistit, že nikoliv. Na dva tisíce piv ze 400 pivovarů, k tomu desítka pivovarů v samotném Denveru a okolí, pub Falling Rock s nabídkou cirka 60 točených piv...
Nejdůležitější je však ale nabídka piv samotného festivalu – pro ilustraci: degustační soutěž spojená s tímto festivalem čítá na 80 kategorií! A pokud byste chtěli opravdu něco extrémního, zkuste Utopii s 25 procenty alkoholu, World Wide Stout z pivovaru Dogfish Head z Delaware, který je s 19% nejsilnější tmavé pivo na světě...
Jak jsem psal výše, pivo se dá objevovat jednak na akcích, dále pak i v místech, kde je vyšší koncentrace zajímavých pivovarů, kategorií nebo piv. Po zmíněné Belgii toto určitě platí o Bavorsku, kam se letos určitě minimálně jednou podíváme. Ale spíše dvakrát. Bližší informace vám přineseme v samostatném článku.
A jak jsme si slibovali už vloni, letos určitě dojde na Vídeň. Město, které svojí nabídkou minipivovarů potěší i lecjakého zmlsaného fajnšmekra, dostupností vlakem či autobusem je to ideální cíl krátkého výletu. Bližší informace o plánované cestě vám přineseme opět v samostatném článku.
Samozřejmě se dá cestovat i po naší vlasti, ochutnávat zajímavá piva. Jednak je u nás dost zajímavých pivních festivalů(Olomouc, Turnov, Brno Radniční dny, Žatec...), za další se „inflační“ rychlostí začínají množit minipivovary. Takže i domácí pivní scéna nabízí nepřeberné množství možností a důvodů k výletům.
Suma sumárum, má se opět pivní fajnšmekr na co těšit. A co vy, milí čtenáři, kam se vydáte vy?
Hodnocení článku
Pro hodnocení se nejprve přihlašte.
Celkem 1 komentář, poslední komentář: 08.01.2008 07:04 | Komentovat |
Dalsi mista... Honza | 08.01.2008 07:04 |
---|---|
Kdyz to tak po sobe ctu, napada me, ze uz vloni jsme chteli jet do Berlina - Vita Dvorak o tom... |
Vyhledávání