úvod
homepage

Ředitel litovelského pivovaru Miroslav Koutek oslavil významné životní jubileum vytisknout článek

Přidáno: 1. října 2006  •  Autor:
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 4123x

Poctivý český pivovarník zasvětil svému řemeslu celý svůj život

Ředitel litovelského pivovaru Miroslav Koutek oslavil v těchto dnech významné životní jubileum – kulatou padesátku. Celá svá pracovní léta a většinu volného času věnoval vždy pivovarnictví a především pivovaru v Litovli. Toto krásné řemeslo se mu stalo celoživotní láskou. Zaměstnání se stalo je koníčkem. Anebo naopak? Proto je jeho životní jubileum významné pro celý litovelský pivovar a možná i pro celý pivovarsko-sladařský obor.

S litovelským pivovarem prošel Miroslav Koutek dlouhou cestu. Věrnost místu, kde udělal první krok do práce, je u něho obdivuhodná. V Litovli prošel všemi pivovarnickými profesemi. Před pětatřiceti lety začínal jako sladovnický učeň, během těchto let vystudoval i pražskou průmyslovou školu zaměřenou na pivovarnictví, o deset let později byl ve svých 25 letech už nejmladším sládkem v republice a od roku 1992 řediteluje pivovaru. I díky tomu patří mezi úspěšné manažery.

Na dobu, kdy v domovském pivovaru začínal jako učeň, vždycky rád vzpomíná.“Dnešní patnáctiletá děcka se jenom dívají, jak se co dělá. Ale my jsme si to i zkusili, což je mnohem lepší. Spoustu věcí jsme se tím naučili“, řekl kdysi Miroslav Koutek.

Miroslav Koutek zažil pivovarský život tak, jak ho známe z Hrabalových Postřižin. Všude tehdy vládlo dřevo. Dřevěné kádě ve sklepích, tanky i sudy. Mladý Koutek zažil například opravy dřevěných transportních sudů, které se stahovaly obručemi a utěsňovaly rákosem. Mladý adept sladovnického cechu poznával taje výroby, učil se ty správné postupy a grify. Ačkoliv se v posledních letech pivovarnická technologie modernizovala, komplexní znalost starého pivovarnického řemesla Koutek mnohokrát ocenil. Vždycky zůstal věrný klasickému výrobnímu postupu vaření českého piva, který mu odkázali jeho pivovarničtí předci.

Již v 80. letech začal budovat pivovarské muzeum, které bylo 11. 3. 1988 poprvé slavnostně otevřeno a do knihy návštěv tehdy zapsal na úvodní stánku: „Historie a současnost – vznikla jako odkaz mladých sladovníků 80. let pro další sladovnická pokolení. Věříme, že také jejich srdce budou bít pro prastaré pivovarnické a sladovnické řemeslo tak, jak bila srdce jejich předků.“ Sám je velice hrdý a věrný odkazu českých pivovarníků. Právě nyní probíhá pod jeho dohledem rekonstrukce nových prostor pro rozšířené pivovarnické muzeum.


Pivovar v Litovli má cca dvě stě zaměstnanců a jen málokterý podnik je po personální stránce tak stabilizovaný. „V jiných firmách se managementy už třikrát vyměnily, ale my jsme tady pořád. Možná je v tom jiný motiv, než peníze. Nás poutá láska k řemeslu, k odkazu dřívějších sladovníků a pivovarníků“, vysvětlil již v minulosti Koutek. Nejtěžším úkolem pro něj v pozici nejvyššího manažera pivovaru bylo najít za sebe nového vrchního sládka. Trvalo mu to tehdy dva roky. Hledal k sobě kolegu, který by byl na stejné frekvenci jako on, bylo potřeba aby oba nejdůležitější muži pivovaru šli stejným směrem. V roce 1994 našel sládka, kterého tři roky předtím sám zaučoval – Petra Kosteleckého. Dodneška to táhnou spolu. A na litovelském pivu je to znát. Vyhrává jedno ocenění v prestižních degustačních soutěžích za druhým.

Miroslav Koutek pracuje i čtrnáct hodin denně. Hlavu má v pivovaru ale 24 hodin denně. Svou práci by samozřejmě nemohl dělat bez podpory své rodiny. „Kdyby moje paní nebyla taková, jaká je, tak by se to dělalo těžko. Stejné je to i s mými syny. Všichni pivovarem žijí taky“, říká vždycky ředitel litovelského pivovaru.

Kromě pivovarnictví je jeho další velkou zálibou sport, především fotbal, stejně tak jako klasická hudba a historie.

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 0 komentářů Komentovat
Vyhledávání