Rekonstruovaná varna Pilsner Urquell slavnostně otevřena
Největší investice Plzeňského Prazdroje umožňuje zvýšit kapacitu pivovaru v Plzni a zachovává tradiční metodu výroby unikátního piva Pilsner Urquell.
Plzeňský Prazdroj dnes slavnostně otevřel rekonstruovanou varnu Pilsner Urquell v pivovaru Plzeň. První a druhá etapa rekonstrukce a rozšíření varny byly dokončeny podle plánu. V těsné blízkosti existujícího provozu vyrostla další dominanta pivovaru i města Plzně – prosklená budova nové části varny, jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu v Evropě. Společnost přijala rozhodnutí o této své dosud největší investici v návaznosti na strategický cíl zvýšit výrobu piva Pilsner Urquell pro zahraniční trhy. Klíčovými exportními trhy Pilsner Urquell jsou USA, Německo, Velká Británie a nově také Jižní Afrika. Značka Pilsner Urquell je mezinárodní vlajkovou lodí v portfoliu globální pivovarnické skupiny SABMiller.
Investice ve výši 300 milionů korun umožňuje zvýšit nejen kapacitu výroby, ale také stabilitu a standard vařené mladiny. První dvě etapy projektu zahrnovaly stavbu nové budovy, instalaci nového zařízení a rekonstrukci části existujícího provozu – s minimálním omezením současné výroby. Nové zařízení tak z větší části nahradilo původní systém dvounádobových souprav používaných na varně Pilsner Urquell.
Rozšíření varny nyní umožňuje výrobu 2 milionů hektolitrů piva ročně. Realizace celého projektu si do roku 2009 vyžádá dalších více než 200 milionů korun investic a přinese zvýšení kapacity varny Pilsner Urquell až na 4 miliony hektolitrů ročně. Rekonstrukce objektu předpokládá nejen kompletní výměnu výrobního zařízení, ale také úpravu vstupních prostor varny jako součástí prohlídkové trasy pivovaru. Upravený vstup společně s interaktivní expozicí o historii a současnosti vaření piva uvítá návštěvníky Plzně na začátku turistické sezóny roku 2005.
Steve Woodward, generální ředitel akciové společnosti Plzeňský Prazdroj, uvádí: “Rekonstrukce varny Pilsner Urquell, jejíž základní kámen byl položen v květnu 2003, znamená skutečný milník pro rozvoj moderního pivovarnictví v České republice. Tento projekt zdůrazňuje závazek skupiny SABMiller vůči značce Pilsner Urquell a znovu potvrzuje záměr vytvořit z ní globální vlajkovou loď portfolia značek SABMiller. Jako už mnohokrát v minulosti, Plzeňský Prazdroj znovu podnikl odvážný krok, který spojuje staré a tradiční s moderním a pokrokovým.“
Výstavba nových pivovarnických kapacit je v dnešní Evropě vzácností. Václav Berka, manažer pivovaru Plzeň, neskrývá svou hrdost na výsledek práce svých kolegů, kteří ve spolupráci s mnoha dodavateli dokončili první dvě fáze projektu včas a v požadované kvalitě. „Musím zdůraznit, že se chuť a charakter piva Pilsner Urquell v žádném případě nezmění. I v novém zařízení zachováváme měděné kotle pro rmutování, třírmutový varní proces a přímý otop plynem. Obrovský kus práce jsme odvedli na vybudování technologického zařízení „pod povrchem“ varny i okolo ní – mám na mysli například systém dávkování chmele, sanitační zařízení, vodní hospodářství, energetický okruh a další prvky nového procesu. Z ekologického hlediska patří dnes naše varna k nejprogresivnějším v Evropě, zajišťuje spolehlivou ochranu životního prostředí a značné úspory energie”, doplňuje Václav Berka.
Základní fakta o rekonstrukci a rozšíření varny Pilsner Urquell v pivovaru Plzeň
Položení základního kamene: květen 2003
Zahájení prací první etapy - srpen 2003, dokončení – únor 2004
Zahájení prací druhé etapy – prosinec 2003, dokončení – květen 2004
Dodavatel stavebních prací: Stavpran, Plzeň
Architektonický návrh: Architektonické studio XL, Praha
Projektant: P-projekt, Černá Hora
Dodavatel technologického a výrobního zařízení - Huppmann (Německo):
Scezovací kádě z nerez oceli o průměru 10m a obsahu 1572 hl
Nové mlátové silo o obsahu 150 m3
Nové vystírací zařízení (“vystírka“ – smíchání rozšrotovaného sladu s vodou)
Rekonstrukce rmutovacích kotlů, nový otop (přímý, plynový)
Energetický okruh s ekologickými kondenzátory brýdových par
Mladinové pánve se systémem termické komprese brýdových par; zásobník
horké vody s kondenzátorem brýdových par pro ekologický ohřev
Automatický systém dávkování chmele
Vodní hospodářství: nezbytná akumulace velkého množství vody v určitých fázích varního procesu
Automatické sanitační zařízení k naprogramování čištění varních nádob a potrubí
Řídicí systém a velín – automatické (počítači kontrolované) řízení všech procesů
Původní systém dvounádobových varních souprav se postupně nahrazuje komplexem 14 nádob, z nichž každá má svou pevně vymezenou funkci v rámci třírmutového varního procesu
Varna Pilsner Urquell může nyní produkovat 12 várek denně á 600 hl studené mladiny
Značná úspora nákladů na energie (voda, elektrická energie, pára, zemní plyn)
Efektivní využívání tepla, páry a horké vody vznikající v procesu vaření mladiny
Zajímavá statistika:
Celková délka potrubí ve varně: 6 500 m
Počet potrubních kolen: 1 600 kusů
Celková hmotnost dodaného zařízení: 480 tun
Pneumatické hadičky pro dálkové ovládání armatur: 18 000 m
Délka kabelových tras: 1 000 m
Celková délka kabelů: 45 000 m
Počet lidí, kteří vyráběli zařízení v závodě Huppmann v Kitzingenu: 30
Počet lidí v Plzni: instalace zařízení 80, elektroinstalace 15, stavební dělníci 50
Hodnocení článku
Pro hodnocení se nejprve přihlašte.
Celkem 0 komentářů | Komentovat |