Na pivu v zemi půlměsíce
Hodnocení: 2,3 Hodnotících: 13 Zobrazeno: 10832x
Krásnými koberci, voňavou kávou, pozoruhodnou historií i současností na prahu Evropské unie a v neposlední řadě spoustou přímořských letovisek pro lenošivou dovolenou, tím vším je Turecko známé. A jak to vypadá s pivem? Turecko jistě není pivovarnická vel
Nejpopulárnějším pivem v Turecku je nade vší pochybnost Efes. Pivovarská skupina Anadolu Efes úspěšně ovládla turecký trh a neméně úspěšně se vydala expandovat do dalších zemí, především Ruska a Číny. V Turecku vlastní celkem pět pivovarů (v Adaně, Ankaře, Istanbulu, Izmiru a Lëleburgazu) a kromě svých vlastních značek vyrábí v licenci Miller, Beck´s a Coronu. Z pochopitelných důvodů jsem tyhle výrobky okázale ignoroval, je ale fakt, že právě Miller je momentálně mezi mladými hodně „v kurzu“. Celkem provozuje Efes 15 pivovarů v pěti zemích, pro nás není bez zajímavosti, že v Rusku vyrábí licenčně Zlatopramen. V Turecku je Efes doslova všude. Na pivo s modrým logem jsem narážel v hospodách a barech ve velkých městech i malých městečkách a v Ankaře se mi podařilo ho na několika místech ochutnat i točené, což u ostatních tureckých piv prakticky není možné. Většinou se ale podává pivo lahvové a turečtí přátelé se mi svěřili s místní pověrou, že z láhve chutná líp než ze sklenice. Nejčastěji se jedná o Efes Pilsen, velmi příjemné pivo s nekonfliktní chutí a nízkou hořkostí. Ať už točený, z plechovky nebo charakteristické bachraté láhve, nikdy mě výrazněji nezklamal. Existuje variantaEfes Bira Fici, která je označována za sudovou (fici znamená v turečtině soudek), ale prodává se klasicky v lahvích, které jsou jen tvarované do stylizované pivní bečky. Přiznám se, že jsem mezi oběma pivy žádný podstatný rozdíl nenašel. Pro mladé milovníky trendy života a hlídače kalorií se nabízí piva Efes Light a Efes Ice, která shodně postrádají jakoukoliv chuť a ducha a slouží výhradně jako hasiče žízně téměř limonádového charakteru. Podobným zklamáním je překvapivě i tmavé pivo Efes Dark, jehož zcela mdlá chuť mě nepříjemně zaskočila. Pohříchu je to jediné tmavé pivo, které je v Turecku běžně k dostání, lahvové či v plechovkách. Rozpačitý dojem ovšem vynahradí silný ležákEfes Extra. Svých 7,5% alkoholu v chuti nezapře, ale příjemně hořkých dozníváním a celkově vyváženou chutí si mě získal, natolik, že jsem se rozhodl právě několika plechovkami obdarovat i své známé doma. Z piv, která jsem v Turecku měl možnost ochutnat, u mě Efes Extra jednoznačně vyhrál a jen jsem litoval, že jsem na něj narážel v restauracích dost vzácně.
Kromě Efesu vyrábí pivovary společnosti Anadolu Efes ještě značku Marmara. Byla zavedena v roce 1999 jako „levnější pivo“ a tomu odpovídá i míra marketingového úsilí – reklamu na Marmaru jsem za celou dobu neviděl ani jedinou. Přesto se nejedná o piva nezajímavá. Marmara 34 se prodává v láhvích o objemu 0,75 l a zajímavá je skutečně spíš jen cenou. To Marmara Gold, která je k dostání v plechovkách nebo skleněných lahvích rovnou litrového obsahu je naopak docela dobré světlé pivo s příjemnou zlatavou barvou. Třetí pivo této značky, Marmara Kirrmizi, se prodává výhradně v červených plechovkách s motivem mostu přes moře a je to docela vydařený silný ležák s obsahem alkoholu přes 6%, který stojí za trochu shánění v regálech obchodů.
Dvojkou na turecké pivní scéně je pivovar Turk Tuborg, který se nachází v Izmiru a pivo vaří od roku 1967. Nejsem velkým fanouškem dánských piv této značky, takže moje hodnocení těch tureckých není možná objektivní. I tak musím říct, že po každém setkání s tureckým Tuborgem jsem byl zklamán. Především mi vadí, že k vaření piva je používána rýže, která je taky náležitě cítit. Kromě licenční značky Tuborg a Skol (prodává se výhradně v PET lahvích a chutí je o něco lepší) produkuje pivovar ještě značku s antickým názvem Troy, ačkoliv podobně jako Marmara je to trochu popelka, veškerá reklamní podpora je soustředěna jen na Tuborg. Existují varianty Troy Dark, Light a Pilsner, ale běžněji je k dostání jen poslední. Kvalitou se ovšem Efesu nevyrovná. Příliš vážně nemuže brát seriózní člověk ani Venüs Pilsner, který se také prodává v PET lahvích a není vhodný snad ani k hašení žízně. Celkem vzato považuji celou produkci pivovaru Turk Tuborg za dost nevydařenou a doufám, že časem nadnárodní majitel přinese do izmirského pivovaru i zajímavější výrobky.
Na první pohled jako by Turecko nenabízelo jiná piva než Efes, Tuborg a několik dovážených značek, z nichž mimochodem jednou z nejdražších je budějovický Budvar (stojí desetkrát tolik, co domácí piva). Není to ale tak docela pravda. Pro toho, kdo nahlíží v obchodech i do spodních polic, je k nalezení pivo, které je do značné míry tureckou pivní legendou. Pravda, není to úplně kvůli chuti, musím předeslat, že Tekel Birasi je pivo zcela nenápadité, s chutí v nejlepším případě neutrální. Jeho největší předností je ovšem tradice. Ta sahá až do roku 1888, kdy švýcarští bratři Bomonti založili v Istanbulu vůbec první pivovar v Turecku, ve čtvrti, která nakonec byla pojmenována po nich. Zaznamenali velký úspěch a rozmach, firma úspěšně zvyšovala produkci, než byla po vzniku nové turecké republiky ve 30. letech začleněna do státního podniku Tekel, který měl řadu let monopol mimo jiné na výroku tabáku a alkoholických nápojů. Pivo s charakterictickým logem a hnědou láhví bylo velmi populární, postupně ale ztrácelo především ve prospěch Efesu a když byl pivovar, který dnes sídlí ve městě Yozgat, roku 2004 privatizován, značce Tekel Birasi byl předpovídán zánik. K tomu ale zatím nedošlo, nový majitel se mimo jiné důsledně vrátil k hnědé láhvi, která byla roku 1994 „necitlivě“ nahrazena zelenou, a pivo má i nadále svoje příznivce. Netuším, jestli svou roli sehrává nostalgie, nebo fakt, že nekomplikovaná chuť sice možná nezaujme, ale ani neurazí (a z porovnání s některými kousky Tuborgu ještě vyjde jako vítěz).
Když budete mít štěstí, narazíte i na výrobek nejnovějšího tureckého průmyslového pivovaru, Perge Pilsener. Vyrábí ho od loňska ve svém pivovaru v jihotureckém městě Antalya společnost Süral Grup, která se jinak orientuje na cestovní ruch a pohostinství. I díky omezeným distribučním kanálům pivo není běžně k dostání, ale je možné, že se to v budoucnu změní. Zatím nijak nevyniká, mladinovou vůni doplňuje v chuti opět jasně patrná rýže a trochu nepříjemné doznívání zakončuje dost rozpačitý dojem. Ale možná je to začátek nové a kvalitní značky, to ukáže až čas.
Jak tedy shrnout pivní zážitky z Turecka? Tahle krásná země s milými a pohostinnými lidmi se z hlediska výroby piva může vydat dvěma cestami. Je možné, že ke stávajícím pivovarům postupně přibudou další a způsobí, že nabídka se nejen rozšíří, ale i zkvalitní. Zvlášť Turk Tuborgu by větší konkurence rozhodně prospěla. I z toho důvodu novému pivovaru z Antalye držím palce, i když jsem si na Perge Pilsneru zrovna nepochutnal. Je ovšem taky možné, že se stane pravý opak a na trhu převládnou dvě značky, které budou hledět spíš na marketingem podpořenou kvantitu, než kvalitu. Pro milovníky kvalitního a zajímavého piva pak budou jedinou alternativou malé restaurační pivovary. Dva z nich už v Turecku působí. K relativně zavedenému Taps Istanbul Brewery, který se těší výborné pověsti a do svojí nabídky zařazuje i piva typu ale, kölsch nebo vienna lager, přibyl v nedávné době RedTower Brewery z jihotureckého přístavního města Alanya. Dooufám, že se mi aspoň jeden z nich povede při příští návštěvě prozkoumat.
Hodnocení článku
Pro hodnocení se nejprve přihlašte.
Celkem 1 komentář, poslední komentář: 04.10.2006 10:55 | Komentovat |
Efes Zbyněk Holan | 04.10.2006 10:55 |
---|---|
Díky za pěkný článek. Loni jsem v Turecku (Side) byl a mohu potvrdit, že kromě Efesu a... |