úvod
homepage

Pivní kultura - pivař vytisknout článek

Přidáno: 18. září 2006  •  Autor: Honza Kočka
průměrné hodnocení Hodnocení: 0 hodnotících Hodnotících: 0 počet zobrazení Zobrazeno: 3392x

Vaření a pití piva patří k jednomu ze základních pilířů obrazu naší země v zahraničí. Pivo je jednoduše součástí naší tradice, fenoménem, který snad ve světě nemá ani obdoby.ANKETA

Svědčí o tom jak dlouhodobá první pozice ve spotřebě piva (oněch známých 162 litrů na hlavu – každou za rok), tak i fakt, že právě česká kotlina, jmenovitě Plzeň, je kolébkou pivní kategorie, která dobyla svět.

Historií úspěšného tažení světlého ležáku světem snad ani nemá cenu připomínat. Zajímavější bude se podívat na ty, kteří (respektive které) udržují neotřesitelnou pozici našeho malého národa mezi vyvolenými ve spotřebě zlatavého moku. A a bych byl přesný, nepůjde ani tak o jednotlivé skupiny konzumentů tohoto lahodného moku, jakožto o jejich označení.

Přesně tak, jde o všeobjímající označení „pivař“. Slovo, za kterým si člověk může představit jak jedince, který „urazí svých patnáct kousků“tak sportovce, který si dá jedno dvě piva piva po tréninku. Může si za ním představit i zástupkyni něžného pohlaví, která u třetinky diskutuje o životě se svojí kamarádkou. Pivař je zkrátka slovo, označení, název pro skupinu jedinců, kam se dají schovat rozličné kategorie lidí s různým přístupem k tomuto u nás velice populárnímu nápoji.

Přestože srovnání s vinařem pokulhává, neboť vinař reprezentuje výrobce, kdežto pivař konzumenty (lepší srovnání by bylo vinař – pivovarník), nedá mi to, abych vyjádřil přesvědčení, že vinař (potažmo víno, vinobraní...) má lepší „zvuk“, než když se řekne pivo(pivař, pivní festival...). Víno a věci s ním spojené zatím spolehlivě válcují pivo a jeho ekvivalenty. A tak jako u všeobecně položené otázky ohledně úrovně pivní kultury u nás (článek ZDE), dá se předpokládat, že názory na označení pivař se mohou značně lišit. Pro někoho je to synonymum pro „pupkatého tatíka“ , který vyhledává laciný přísun alkoholu. Pro jiného to může být někdo, kdo si pivo dokáže vychutnat, rád poznává různé pivovary, pivní speciály, prostě někdo, kdo pivem žije. Další klade rovnítko mezi slovo pivař a konzument, někdo by si i případně přál, aby se pro něj zprofanované slovo pivař nahradilo jiným termínem(kupříkladu slovem pivomilec).

Jak již bylo řečeno, co člověk, pivař, to názor. A jak už to v životě chodí, není nic černobílé. Proto bychom vám rádi položili následující otázku:

Jak vnímáte výraz PIVAŘ?

*jednoznačně kladně, dokonce se za pivaře považuji
*v rámci toho, co nabízí naše mateřština, je přijatelný
*nejednoznačně - lze jej chápat jako pivního gurmeta, ale i gurmána
*neutrálně
*je to spíše hanlivé označení

Hlasovat můžete ZDE

PS: Stejná otázka byla položena čtenářům serverů svět piva.cz a idnes.cz, jakožto i zástupcům profesionální sféry, tedy pivovarníkům. Celkové výstupy v podobě grafů srovnávajících názory jednotlivých skupin budou součástí dlouhodobého průzkumu pivní kultury v Čechách.

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 6 komentářů, poslední komentář: 25.09.2006 12:22 Komentovat
Význam Zbyněk Holan25.09.2006 12:22
Pokud jde o význam slova pivař, tak nejčastěji se tímto jménem označí člověk, který...
hele... Martin Štros23.09.2006 23:14
a není to jedno?
To Kolemjdoucí Chody22.09.2006 09:51
Já bych pivaře neurážel. "Vohnout chlemtající ve velkém močky typu Gambrinus, Kozel,...
Pivaři jsou hrobaři malých pivovarů náhodný kolemjdoucí19.09.2006 19:08
Pivař = vohnout chlemtající ve velkém močky typu Gambrinus, Kozel, Radegast a Staropramen.
ne pivar ale pivni fajnsmekr David19.09.2006 18:48
pokud je nekdo radoby pivar, pak si pod tim predstavuji nekoho, kdo do sebe nalije co nejvice...
nemůžu si pomoct Colega19.09.2006 08:09
ale pivařem může podle značné části obyvatelstva být pouze milovník G10 - paradoxně ta...
Vyhledávání