úvod
homepage

Pivovar Kout na Šumavě I.: Vzestup a pád vytisknout článek

Přidáno: 16. ledna 2006  •  Autor: Jan Kočka
průměrné hodnocení Hodnocení: 1,47 hodnotících Hodnotících: 27 počet zobrazení Zobrazeno: 10006x

Podívejme se na současný stav jednoho zrušeného pivovaru, o jehož naprosté zkáze a beznaději již téměř nikdo nepochyboval.

Koutský pivovar byl založen pravděpodobně po zániku hradu Rýzmberka (i s pivovarem) během třicetileté války. První písemné zprávy však pocházejí až z prvních let 18.století.

Rozkvět pivovaru představuje období, kdy patřil hraběcímu rodu Stadionů a kdy byl postupně rozšiřován až do dnešní podoby. Když rod Stadionů počátkem 20.století vymřel, pivovar několikrát změnil majitele a od roku 1924 do konce II.světové války patřil rodu Schönbornů.

Po znárodnění byl postupně začleněn do několika národních podniků a v roce 1966 zde byla výroba piva zastavena. Byly činěny pokusy o výrobu lihovin, ale skončil jako sodovkárna. Od devadesátých let 20.století byl pivovar prakticky již ponechán svému osudu.Pivovar-sodovkárna Kout čp.2 v roce 1989 (čp.1 má zámek). Foto: Jan Zmidloch, zdroj: www.pivety.com

Pivovar v Koutě sice nikdy nepatřil do skupiny velkopivovarů, jakými byly Smíchov, Plzeň, České Budějovice, Protivín či Louny, ale byl prosperujícím středním pivovarem s ročním výstavem i přes 30 tisíc hl (1901, 1909, 1910, …). Ještě v roce 1960 zde bylo uvařeno přes 23 tisíc hl piva, ale v této době toto číslo již odpovídalo spíše malému pivovaru.

Dále již nechme mluvit obrazové materiály:Do sortimentu koutského pivovaru patřil v každé době nějaký speciál. Zdroj: www.pivety.com


„Nová varna“ z počátku 20.století.


Po stohektolitrové kádi i pánvi zbyla jen prázdná místa. Byly odvezeny do sběru v roce 1993!


Pozoruhodný je krov nad pivovarskými štoky pro chlazení mladiny.


Sladovna s historizující fasádou patří k nejzachovalejším částem pivovaru.


Humna sladovny.


Velmi rozlehlé jsou prostory hvozdů a skladů na ječmen a slad.


Rozsáhlé pivovarské sklepy zasahují až pod kostel sv.Jiří a představují vzácný případ propojení průmyslové a sakrální stavby.

Naděje nikdy neumírá. O tom si však řekneme až v následujícím článku.

Zdroje:
Z.Procházka a kol.: Technické památky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, II.díl H-O, Praha, Libri 2002
Pivety
Pivovary.info

vytisknout článek Vytisknout článek

Hodnocení článku

Pro hodnocení se nejprve přihlašte.

Celkem 1 komentář, poslední komentář: 16.01.2006 12:11 Komentovat
Naděje umírá poslední Zbyněk16.01.2006 12:11
Vyhledávání